Yataktan canlı mantardan bir zemine yuvarlandığınızı hayal edin. Duvarlar, tavan, sıhhi tesisat ve elektrik sistemlerine kadar her şey mantardan yapılmış olsun. Hatta bütün şehir böyle olabilir.

Avrupalı akademisyenlerden oluşan bir ekip, canlı mantarların fütüristik, çevre dostu “monolitik yapılar” için hammadde olarak kullanılabilme potansiyelini keşfettiklerini söyledikleri kışkırtıcı bir makalede yayınladı. Makalede ortaya konan vizyon bütün inşa edilmiş çevre ve ekonomide devrim yaratacak nitelikte.

“Canlı mantar miselyumu kullanarak yapısal bir substrat geliştirmeyi öneriyoruz. Mantar binalar kendi kendini büyütür, inşa eder ve onarır.”

Fikir, felaket boyutunda iklim değişikliği beklentisine bir yanıt olarak ortaya çıktı. Yapı malzemelerini biyolojik malzemelerden elde eden teori, inşaat sektörünü fosil yakıtlara ve çevreye zarar veren madencilik operasyonlarına daha az bağımlı hale getirecek.

Diğer canlı formlarıyla birlikte, mantar mimarisi yeni bir fikir değildir. Daha önce de diğer araştırma grupları miselyumdan yapı malzemeleri yetiştirme fikrini araştırmıştı.

Örneğin NASA, şu anda Mars topraklarında mantarın büyüyüp büyüyemeyeceğini test ediyor ve uzayda yerleşim yerleri kurmak için düşük maliyetli bir yol sunuyor.

Ancak bu projelerin tümü, mantarlar büyüdükten sonra onları öldürmeyi içeriyor. Bu yük taşıyan yapılar ya da duvarlar için zaten kullanılan bir yapı malzemesini daha sağlam hale getiren bir süreç. Şimdiki amaç mantarı canlı tutabilmek. Böylece bir mimar mantarı suyla gençleştirebilir, onarım ya da genişleme gerekirse daha fazla büyümesini sağlayabilir.

Ekip, bir binanın sıhhi tesisat, elektrik tesisatı ve diğer lojistik ihtiyaçları gibi şeyleri için mantarın kendi iç ağ yapısının kullanılabileceğini söylüyor.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta: ekibin araştırmalarının çoğu gibi bu fikirlerinin de oldukça spekülatif oluşu.

İngiltere Batı Üniversitesi’nden makaleyi yazan bilgisayar bilimcisi Andrew Adamatzky, Futurism’e ekibin nöromorfik devrelerin ve diğer elektronik cihazların mantar versiyonlarını oluşturmak için çalıştığını söyledi.