Berlinliler araçsız bir alan için mücadele ediyor

Arabasız bir Berlin neye benzerdi merak ediyor musunuz? 50 bin Berlinli’nin kalkıştığı bir girişim, en yavaş ve en zayıf olanı ilk sıraya koyan, yaşanabilir ve güvenli bir şehir öngörüyor. Buna göre sokaklar öncelikle bisikletçiler, yayalar, çocuklar ve yaşlılara ait olacak. Volksentscheid Berlin Autofrei kampanyası, Berliner Ringbahn’da (Berlin şehir merkezini çevreleyen 37 kilometrelik bir ring hattı) araba yasağına bile bir indirim öneriyor. Sokakların artık özel bireysel araçlar için park yeri ve geçiş yolu olarak kullanılamayacağı, araç trafiğine kapalı bir bölge.

Bu yasa geçerse, Almanya’nın başkenti dünyanın en büyük araçsız kentsel alanına sahip olacak. Tabii ki, bu tür bir yasa, sınırlı hareket kabiliyeti nedeniyle araca ihtiyaç duyanlar, teslimat araçları ve acil servisler için birçok muafiyet içeriyor.

Daha az araba ve kaza olan bir şehri kim istemez. Çocukların tehlikesizce sokaklara dökülebileceği bir yer. Halka açık yolların sağlıklı, güvenli, sürdürülebilir, iklim ve çevre dostu olmasını sağlayan bir merkez. Volksentscheid Berlin Autofrei’nin belirttiği gibi, siyasiler acil önlem almadıkça, ekip demokratik bir şekilde referandum yoluyla hedefine yaklaşıyor.

Ekip, yalnızca üç ayda kampanyayı destek için yaklaşık 50 bin imza topladı ve sürecin ilk adımını attı. Nihai karar şehir yönetimi tarafından alınacak ve eğer bu fikri reddederlerse, Berlin Autofrei ekibi 175 bin kişilik bir halk oylamasına gidecek.

@  berlin autofrei

desingboom.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish