Kaliforniya’nın Berkeley kenti, evler de dahil olmak üzere yeni binalarda doğal gaz boru hattını yasaklayan ilk yer oldu. Petrolden daha temiz olduğu düşünülse de, doğal gaz hala fosil bir yakıttır ve küresel ısınmaya katkıda bulunur. Berkeley’deki yeni binalar -birkaç istisna dışında- Ocak 2020’den başlayarak su ısıtmak ve mutfak aletlerini çalıştırmak için elektrik kullanmak zorunda kalacak.

Karar oybirliğiyle kabul edildi, ancak elektrik fiyatlarının doğal gazdan yüksek olması sebebiyle kararı eleştirenler de var ve bölgenin zaten boğucu olan konut pazarındaki ev sahibi ve kiracılara zarar vereceği düşünülüyor.

Kaliforniya Enerji Komisyonu başkanı David Hochschild, Kaliforniya eyaletinde en az 50 kentindeki binaların iklim değişikliğine yaptığı katkıyı ele alma ve daha fazla elektrik ve yenilenebilir enerji kullanımını teşvik etme umudunda böyle bir yasak geldiğini düşündüğünü söyledi.

Berkeley, 1977’de restoran ve barlarda sigara içmeyi yasaklayan ilk şehir olmak da dahil ilerici yasaklar geçmişine sahip bir yer. Bu yılın başlarında, şehir restoranlarında tek kullanımlık plastik ürünler yasaklandı. Şehir genelindeki restoran ve kafelerde, paket yemeklerde ve içeceklerde dönüşümlü kaplar kullanılıyor. Şehir aynı zamanda kahve fincanı gibi tek kullanımlık bardaklara 25 kuruş vergi ekleyen bir yönetmelik de çıkardı.

San Francisco ChronicleNRDC

fotoğraf:
Pixabay

inhabitat.com