Bayramı şehirde geçireceklere: Ekolojik Çocuk Kampı

Bayram tatilini İstanbul’da geçirecekler çecuklu aileler için şehir merkezine çok yakın, hem ekonomik hem de ekolojik bir alternatif var: Permakamp’ın ekolojik çocuk kampı. 24-25 Haziran tarihlerinde Beykoz’da gerçekleşecek kamp 4-12 yaş arası çocuklara uygun. Ekolojik çocuk kampı ile ilgili detaylı bilgi:

İstanbul’a çok yakın, muhteşem amaçlarla kurulmuş Permakamp’ta haftasonu kamp yapmaya ne dersiniz? Hem ekolojik  besleneceksiniz, hem yakınımızda çok güzel bir doğayı keşfedeceksiniz, Doğan ile farklı üretimler yapacak, hem de çocuklarımız Cadılar alemin en çirkin kraliçesinin çirkin planlarını ortaya çıkararak, kurbağa prensin doğa dostu beslenerek kurtuluşuna tanıklık edeceğiz. Dolu dolu 2 gün geçirip Çocuklar için oyun, yaşayarak, deneyimleyerek Permakültür uygulamaları programlarını uygulayacağız.

Tarih :
24 Haziran Cumartesi Sabah kahvaltısı ile kamp başlar. Erken gelin güzellikleri kaçırmayın…
25 Haziran Pazar Öğlen yemeğinden sonra Biter…

Program : Cumartesi

09:00    Kahvaltı Başlar. 1.5 saat sürer.
10:30    Kamp kurulumu. Çadır kurulumu , Çocuklar için eğlencelidir. Onlardan yarım isteyin.
11:00    Yürüyüş – Büyükler ve çocuklar katılabilir.
13:00    Ormanda Öğlen Atıştırmalığı
15:30    Permakamp’ dönüş
16:00    Akşam üstü meyvesi
16:30    Atölye Kabasakal – Çocuklar için Permakültür Uygulamaları
18:30    Akşam yemeği

Kamp ateşi ve konaklama- Ateş başı muhabbetleri- Masallar

Pazar 09:00    Kahvaltı Başlar. 1.5 saat sürer.
10:30    Atölye Kabasakal – Çocuklar için Permakültür Uygulamaları
11:00    Serbest zaman Su oyunları
13:00    Öğlen Yemeği
15:30    kampta ayrılış

Permakamp ile ilgili kısa bilgi

Sitemizden de ayrıntılara ulaşabileceğiniz gibi Permakamp Toplum Destekli bir projedir. Bizler buraya farklı deneyimlere fırsat tanıyan, kapalı mekanlar ya da yemek üzerine kurulu pikniklere alternatif olarak çiftlik işlerini deneyimleme fırsatı bulabildiğimiz, hurdaları dönüştürdüğümüz, sebze bahçesi kurmayı öğrendiğiniz, ağaç kabuğu soyup, ağaçlar arasına yapacağımız çocuk oyun alanlarının kesme, çakma işlerini yaptığımız bir alan oluşturduk. Yukarıda saydığımız aktivitelerden istediğinize katılabilirsiniz. ‘Peke’ lerimizde dinlenebilir , yoga yapabilir ya da mandala yaparak biraz olsun zihninizi boşaltabilirsiniz. Çocuklarınız ise zaten yapacak birçok şey bulacaklardır. Permakamp’ta her zaman yapılacak bir iş vardır ama yapmamak da bir haktır. Böylelikle zihin açıcı muhabbetlere zaman bulabilirsiniz. Aynı zamanda çiftlik işlerinin bir ucundan tutabilmek için kulağınız muhtarda olsun. Çay, kahve servisi sürekli olacaktır. Elinizi korkak alıştırmayın. Sizin de bir çay demlemeniz, ortada duran bir bulaşığı yıkamanız bize çok iyi gelecektir.

Permakamp’ta ne Yiyeceğiz Bu etkinlik boyunca tüketeceğimiz tüm gıda Organik sertifikalı ya da Ekolojik prensipler ile üretildiği tarafımızdan ya da güvendiğimiz kooperatifler tarafından kontrol edilmiş üreticiler tarafından ilaçsız ve katkısız olarak üretilmiş, tarafımıza ulaştırılmıştır. Bu sebeple bazı ürünlerin tazeliğini savunabilmek için kısa sürede temin edip tüketmek esasını uyguluyoruz. Yeşil sebze meyve için de yerel üreticiler ve bizim için yakın çevremizde üretim yapan çiftçilerimizden destek alıyoruz.

Ulaşım

Her katılımcı kendi aracı ile 2. Köprüye 30 km mesafedeki Permakamp- Öğümce yerleşkesine gelecektir. Aracınız yok ise bize mesaj atın, muhakkak bir çözüm buluruz.

Permakamp’ta yaşam

Permakamp’ta paketli yiyecek yemiyoruz, şeker tüketmiyoruz. Yediğiniz her gıdanın üreticisini sorabilirsiniz, memnuniyetle cevaplarız; Tüm ürünler doğal üretim yapan küçük üreticilerden temin edilmektedir.

Etkinlikler sırasında mutfak sorumluları hariç mutfağa girilemiyor. Yemekler hazır olduktan sonra kendimiz alıp çocuklarımızla birlikte masalarda yemeklerimizi yiyoruz. Sonrasında yine çocuklarımızla birlikte bulaşıklarımızı kendimiz yıkıyoruz.

Alanda sigara içilmiyor, sadece giriş kapısının önünde içilebiliyor Sigara alanları oryantasyon sırasında anlatılacak.

Yürüdüğünüz yere dikkat edin; ayaklarınızın altında bizim yemek için ektiğimiz marulumuz olmasın.

Çocuklar her zaman serbest. Sizinkiler biraz çekingen olsa da onlara karışmayın. Bizim çocuklar onları açar merak etmeyin. Haa olmadı ve bir şey kırıldı, bir şey ezildi, çocuğunuza sakın kızmayın; biz kızmıyoruz çünkü ama onu hemen düzeltin, tamir edin. Muhtarın gözünden kaçamazsınız bizden söylemesi. 🙂

Aşağıdaki formu doldurun ki biz sizi tanıyalım, nereye geleceğinizi size söyleyelim.

Çocuklar Permakamp’ta ne yapar?

Bu gün çocuklar için özel bir etkinlikler de var (hayal gücünün hurdalıktan çıkardıkları gibi) ama Permakamp çocuklarının her zaman bir takım işleri, kendilerine özel planları vardır. Sıkılmak ya da onları yönlendirmemek yaratıcılığı tetikler. Çocuğunuza biraz zaman ve fırsat verin.

Ücretlendirme

Ekolojik Kamp Konaklama Katılım: 150 TL / Kişi yetişkin 5 Öğün Ekolojik Mutfak hizmetleri Konaklama, Permakamp Katılımı Dahildir.
Çocuk katılım Ücreti : 0-5 yaş çocuklar ücretsizdir. 6-12 yaş aralığı %50

Etkinlik Katılım Ücreti :  50 TL/Çocuk 2 gün boyunca Çeşitli mahalle oyunları Permakamp oyuncakları, Permakültür uygulamaları, Atölyeler sırasında kullanılacak tüm malzemeleri kapsamaktadır.
Çocuk katılım Ücreti :  0-3 yaş çocuklar ücretsizdir. 4-12 yaş aralığı katılımına uygun çalışmalar yapılacaktır. Kamp malzemesi olanlar kendi çadır,mat ve uyku tulumlarını getireceklerdir.

Olmayanlar kiralayabilir.
Çadır 60tl  –3 kişiliktir.  2 ebeveyn 2 çocuk içinde yeterlidir,
Mat+Uyku tulumu 30TL/kişi (Uyku tulumları -5 derece Profesyonel Dağcı malzemesidir.Temizlik için özel işlemlerden geçerler.)

Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.

KAYNAK

tr_TRTurkish