Avustralyalı jeolog Sir Douglas Mawson liderliğindeki Avustralya Antarktika Keşif Gezisi, insanoğlunun bildiği en zorlu keşif gezilerinden biri olarak biliniyor. Merak edenler için Avustralya Antarktika Keşif Gezisi lideri Douglas Mawson’un acımasız ama büyüleyici hikayesini anlatan David Roberts tarafından yazılan Alone on the Ice: The Greatest Survival in the History of Exploration adlı bir kitap da var.

1911’de Douglas Mawson ve üç kişilik bir kızak ekibi, bilinmeyen Antarktika kıyılarını araştırmak için yola çıktı. Tahmin edebileceğiniz gibi ekiptekiler yorgunluk, açlık, zorlu araziler ve sıfırın altındaki sıcaklıklara maruz kaldı. Ekipten Xavier Metz ve Belgrave Ninnis öldü. Ninnis, grubun malzemelerinin çoğunu taşırken devasa bir yarıktan aşağı kaydı ve Metz yorgunluktan ve köpek ciğerleri yemekten kaynaklanan olası toksisiteden öldü.

Ninnis yanında en iyi altı köpeği, yiyecekleri, çadırları ve çeşitli temel malzemeleri taşıyordu. Mertz ve Mawson’un yaklaşık 50 metre aşağıda bir çıkıntıda biri yaralı ve biri ölü iki köpek gördükleri, ancak Ninnis’in bir daha hiç görülmediği biliniyor.

Sadece bir haftalık erzaklar vardı. Köpek mamaları yok ve ikilinin neredeyse anında geri döndüğü söyleniyor. Her ikisi de baş dönmesi, mide bulantısı, karın ağrısı ve başka bir çok belirtiden mustaripti. Giderek kötüleştiler ve sonunda öldüler.

Ekip akademide büyük ilerlemelere yol açan ve bölgeyle ilgili bilgilerin derlenmesini sağlayan bu seferde (1911-1914) üç zorlu yıl geçirdi. Daha önce insanoğlunun bilmediği birçok tür ilk kez tanımlandı ve Mawson, cesareti, kararlılığı ve Antarktika’nın jeolojisi, biyolojisi ve meteorolojisi hakkındaki bilgilerine yaptığı katkılardan dolayı alanında öncü oldu.

Neyse ki, fotoğrafçı Frank Hurley, Mawson’ın çığır açan keşif gezisinin birkaç büyüleyici fotoğrafını çekmeyi başaran ekip üyelerinden biriydi.

fotoğraflar: State Library of New South Wales

canyouactually.com