Arlo Parks, uzun zamandır merakla beklenen ilk uzun metrajlı albümüyle huzurlarınızda.

Transgressive Records etiketiyle dinleyiciyle buluşan “Collapsed in Sunbeams” isimli albüm, 20 yaşındaki Parks’ın geçmişinden gelen hikayeleri, şiirsel bir kıvamda aktarırken folk, R&B ve caz motiflerini adımlayarak, ortaya hayli renkli ve dikkat çekici bir dinleme deneyimi sunuyor.

Şarkılarında çoğunlukla Portishead ve Earl Sweatshirt’ten esinlendiğini söyleyen İngiliz şarkı yazarı albümün içeriğini şu sözlerle tanımlıyor, “Albümüm, ergenlik dönemimi ve onu şekillendiren insanları çevreleyen bir dizi skeç ve samimi portrelerden oluşuyor” diyor.

Tam da bu doğrultuda, içten ve günlük yaşanmışlıklardan hareket eden kendi ifadesiyle, “hem evrensel hem de hiper-özel” bir albüm “Collapsed in Sunbeams”.

Anaïs Oluwatoyin Estelle Marinho adıyla, Batı Londra’daki Hammersmith’te doğup, büyüyen Parks, yarı Nijeryalı, Çad ve Fransız asıllı. Annesi Paris’te doğan Marinho, İngilizce bilmeden önce Fransızca konuşmayı öğrenmiş.

İlk Avrupa turnesine Şubat/Mart 2020’de başlıyor ancak COVID-19 salgını nedeniyle turu tamamlanamıyor. Takip eden Mayıs 2020’de karantina sırasında, beğeniyle karşılanan “Eugene” ve “Black Dog” single’larını yayımlayan Parks’ın müzikal yolculuğu onu ilk albümüne dek götürüyor.

2019 tarihli EP’leri “Super Sad Generation” ve “Sophie”yi takip eden yeni albüm “Collapsed in Sunbeams”, Los Angeles’lı Gianluca Buccellati’nin ortak yazarlığı ve yapımcılığında çeşitli Airbnb evlerinde kaydedilmiş.

Parks, bu ayın başlarında Consequence of Sound’a söylediği gibi, onları ve basit enerjisini kayıt stüdyolarına tercih ediyor. Duvarda fotoğraflar, posterler, mumlar ve etrafta küçük objelerin olmasını sevdiğini söyleyen Parks ekliyor, “Bir stüdyodayken, bu çok fazladır… duvarda hiçbir şey yoktur. İnsani hissettiren hiçbir şey yoktur.”

Zihinsel sağlık, kendini sevme, doğa, beslenme, cinsel kimlik ve dostluk gibi samimi temalar çerçevesinde usul usul ve ruhu okşayan vokaliyle, Portishead’den Radiohead’e göz kırpan tınılara, telaşsız ve zengin melodik şarkı yapılarıyla zaman zaman 90’lar R&B esintilerinden, neo-soul ve indie-pop hassas dengesinde mükemmele yakın bir ilk albümle dinleyiciyi yakalıyor Arlo Parks.

Kapak fotoğrafı: Alex Kurunis