Bu yıl 24’üncüsü gerçekleşecek ve “Bir Şiiri İnceleme” alanında verilecek Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü’ne başvurular başladı.

Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü’nün 2018 yılı kazananı Zeliha Cenkci olmuştu. Altı yılda bir verilen ve 2013 yılında Şerif Mehmet Uğurlu’nun aldığı Bir Şiiri İnceleme Ödülü’nün Seçici Kurul’unda Sina Akyol, Orhan Alkaya, Gökhan Arslan, Suat Çelebi, Tuğrul Tanyol ve Şerif Mehmet Uğurlu yer alıyor.

Ödüle katılım koşulları:

1) Katılımcılar -seçici kurulda yer alan şairler hariç olmak üzere- Türkçe yazan diledikleri şairin diledikleri şiirini inceleme konusu yapabilirler.
2) Tek bir şiir üzerine yapılması gereken incelemeler, çift aralıkla yazılmalı ve 10 sayfadan az olmamalıdır. Adaylar, daha önce yayımlanmış incelemelerle ödüle katılamazlar.
3) İncelemeler, nesnellik temelinde geliştirilerek, gereksiz övgü ve yergiden uzak tutulmalıdır.
4) Birden çok incelemeci ortak çalışmayla ödüle aday olabilir.
5) Adaylar birden çok çalışmalarıyla da ödüle katılabilirler.
6) Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü’nü daha önce şiir dosyası dalında almış kişiler de -yalnızca bu yıl için geçerli olmak üzere- Ödüle ikinci kez aday olabilirler.
7) Ödül alan ve övgüye değer bulunan çalışmalar, Mayıs Yayınlarınca telif hakları gözetilerek yayımlanacak Bir Şiirin Söylediği 4 adlı ortak kitapta yer alacaktır.
8) Ödüle gerçek kimlikle katılınır. (Yazarlık adı farklı ise ayrıca belirtilmelidir.) Açık adres, e posta adresi ve telefon numaraları, kısa yaşamöyküsü de incelemelere mutlaka eklenmelidir.
9) Çalışmalar 6 kopya olarak, 15 Mart 2019 tarihine kadar; Mayıs Yayınları’nın, Sakarya Cad. Özkanlar 35 Apt. A Blok, No: 36/20, Manavkuyu, Bayraklı – İzmir adresindeki Ödül sekreterliğine, APS, kargo ya da taahhütlü posta ile gönderilmeli veya elden teslim edilmelidir.
​10) Ödül töreni Arkadaş Z. Özger’in ölüm yıldönümü olan 5 Mayıs 2019 Pazar günü yapılacaktır.

 

artfulliving