İyi korunmuş tabutlar, ünlü bir nekropolde daha fazla keşif yapılması gerektiğine işaret ediyor.

sarcophogus
The Egyptian Ministry of Antiquities/Facebook

Mısır turizmi pandemi dahil birçok sebepten çok büyük düşüş yaşadı. Buna rağmen ülke turistlerin ilgisini canlı tutma umuduyla arkeolojik çalışmaları güçlendirdi.

Geen haftalarda Kahire’nin güneyindeki bir nektopode yapılan araştırmalar sayesinde 2500 yıldan daha uzun bir süre önce gömülmüş iki düzineden fazla mumya ortaya çıkarıldı.

coffin close-up
The Egyptian Ministry of Antiquities/Facebook

İlk 13 tabut 11 metre derinliğinde bir kuyuda üst üste yığılmış halde bulundu. Tüm lahitler tamamen mühürlendi ve görünüşe göre gömüldüklerinden beri dokunulmamışlardı.

Bu buluntudan kısa bir süre sonra, eski eserler bakanlığı aynı alanda benzer bir kuyuda 14 tabut daha keşfedildiğini duyurdu. Önceki buluntuya benzer şekilde bu tabutlar da oldukça iyi korunmuştu ve boyalı hiyeroglifleri duruyordu.

Bulgular Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı tarafından bir Facebook gönderisinde detaylandırıldı. Şu anda bu mumyaların kim olduğunu, nasıl bir hayat yaşadıklarını ya da mezarlarında yanlarına hangi eşyaları aldıkları bilinmiyor. Bu bilginin de yakında ortaya çıkması bekleniyor. Mumyalar hakkında daha ayrıntı bilgiler gelecek ay bekleniyor.

Facebook