Araştırmacılara Göre Müzisyenler Depresyona 3 Kat Daha Yakın

Yeni bir araştırmanın konusu, İngiltere müzik endüstrisinin karşılaştığı zihinsel sağlık krizinin ölçeğini ortaya koyuyor.

‘Müzik, sizi hasta edebilir mi?’, müzikte kariyerinin müzisyenlerin zihinsel sağlığı üzerindeki etkilerini araştıran Help Musicians UK tarafından yaptırılan yeni bir araştırmanın adı.

Westminster Üniversitesi tarafından tamamlanan çalışmada, 2.211 müzisyen üzerinde araştırma yapıldı; bunların % 71.1’i panik atak ya da kaygı hissettiğini,  % 68.5’i de depresyonla mücadele ettiğini söylüyor.

Araştırmacılar Sally-Anne Gross ve Dr. George Musgrave, birçok farklı işi yapmak zorunda kalıp hırpalamak, istikrarsız ve öngörülemeyen ücretler ve kötü çalışma koşulları nedeniyle para kazanamama endişesi dahil bir çok önemli sorunu aktarıyor.

Ayrıca, müzisyenlerin cinsel taciz, zorbalık ve ayrımcılığa maruz kalma ihtimalinin daha yüksek olduğunu tespit ettiler – bunun yanında sosyal olmayan ve sevimsiz çalışma ortamları da söz konusu.

Ailenizle olan ilişkileriniz ve yakın arkadaşlarınızla birlikte olduğunuz kişilerin desteği büyük önem taşırken onlar da taciz ve suçluluk duygusuna son derece açıklar. Dahası, müzisyenler çoğunlukla profesyonel destek almak için gereken maddi imkânlardan yoksundurlar.

Eating and Weight Disorders dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir araştırmandan bahseden haber de müzisyenlerin üçte birinin stres, konserler ve mükemmeliyetçilik nedeniyle yeme bozuklukları sorunu yaşadığını ortaya çıkardı.

Çalışmanın yayınlanmasının ardından, Help Musicians UK adlı kuruluş, “Müzik Aklı Önemlidir”  mottosuyla, müzik endüstrisi için zihinsel sağlık görev gücü kurarak 7 gün 24 saat zihinsel sağlık hizmeti başlatma ve endüstride değişimi savunma sözü verdi.

classicfm.com

tr_TRTurkish