Araştırmacılar, Sualtı Fotoğraflarından Suyu Silebilecek Algoritma Oluşturuyor

Sualtı fotoğrafçılığı sadece ortaya koyduğu dünya için değil, renklerinin özel niteliğiyle de büyüleyici. Mavi ve yeşil tonlardaki su altı fotoğraflarının bulanık tonu büyüleyici olabilir, ancak gerçek renkte (deniz filtresi olmadan) görebilseydik, aşağıdaki yaşam nasıl olduğunu daha iyi anlayabilirdik. Şimdi, MIT ve Hayfa Üniversitesi’nden araştırmacılar sayesinde su altı ortamı, yer üstündekiyle aynı renkle görülebilecek.

Sea-Thru Underwater Photography AI

Suyu fotoğraflardan dijital olarak silmeyi başaran mühendisler sualtı görüntülemede devrim yaratıyorlar. Sea-Thru, suyu silmek ve normalde kaybedilen renkleri kurtarmak için bir algoritma kullanan bu özel teknolojinin adı.

Bu neden bu kadar önemli?

Sualtı kamerasıyla fotoğraf çekmeyi denediyseniz, bunun ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Işığın suda emilme ve etrafa saçılma şekli, genellikle koyu tonlu ve tamamen mavi tonlarla alınan görüntülere neden olur. Bilim insanları için bu, hareketsiz bir çerçevede bulunan farklı türlerin ayırt edilmesini zorlaştırıyor ve bu da çalışmalarını daha zaman alıcı hale getiriyor.

Sea-Thru, bu sorunları giderdiği için yenilikçidir. Teknolojiyi kullandıktan sonra ortaya çıkan şey, geleneksel bir manzara fotoğrafına benzeyen net ve renkli bir görüntü oluyor. Araştırmacıların çalışmasında yayınlanan örnek görüntüler durumu özetler nitelikte. Mavi ağırlıklı fotoğraflar farklı tonlarla aniden doluyor ve su altındaki yaşam yeni bir anlam kazanıyor.

Sea-Thru Underwater Photography AI
Sea-Thru Underwater Photography AI
Sea-Thru Underwater Photography AI

 [Peta PixelScientific American]

tr_TRTurkish