İspanyol tasarımcı Alvaro Catalán de Ocón, plastik atıkları benzersiz ve işlevsel eserlere dönüştürmek için 2011’de çeşitli topluluklarla işbirliği yaparak PET Lamp Projesine başladı. Catalán de Ocón, son beş yılda Kolombiya, Şili, Japonya ve Etiyopya’daki esnaflarla işbirliğiyle lambalar üretti ve son olarak da Arnhem Land’in Avustralya’daki Kuzey Bölgesinde yaşayan sekiz Yolngu dokumacısıyla çalıştı.

Avustralyalı topluluğun el sanatları geleneklerini ve görsel dillerini ifade eden dokumacılarla gerçekleşen işbirliği, Victoria Triennial Ulusal Galeri tarafından tasarımcıyı dokuma lambaları yaratmak üzere görevlenmesiyle ortaya çıktı. Catalán de Ocón, bir dizi dairesel tavana monte edilebilir lamba üretmek için Ramingining’teki Bula’Bula Sanat Merkezi’nden Lynette Birriran, Mary Dhapalany, Judith Djelirr, Joy Gaymula, Melinda Gedjen, Cecile Mopbarrmbrr ve Evonne Munuyngu ile çalıştı.

Eserler, plastik şişeleri doğal olarak boyanmış pandanus lifleriyle birleştiriyor ve geleneksel Yolngu paspaslarında görülen desenlerden esinleniyor.

Projeden bir eser, PET Lamp Ramingining: Bukmukgu Guyananhawuy, 15 Nisan 2018 tarihine kadar Victoria Triennial Ulusal Galeri’nin bir parçası. Catalán de Ocón’un esnaf dokumacılarla yaptığı ve daha önceki çalışmalarını internet sitesinden görebilirsiniz.

yellowtrace.com