Giderek artan sayıda genç şehirlerden ayrılması kırsal bölgeler için yeni fırsatlar yaratıyor. Bir Alman kasabası, 20 dijital göçebeyi kır yaşamını denemek için davet etti ve mobilyalı konaklama ve çalışma alanı dahil fırsatlar sundu.

Summer of Pioneers
Fotoğraf: Summer of Pioneers

Almanya, Homberg, ilk olarak 1200’lerde belgelenen, sadece 15 bin nüfuslu tarihi, küçük bir kasaba. Bölgede çok güzel doğa parkları var ve bu nedenle peyzaj ve doğal çevrenin sunacağı olanaklar sınırsız. Berlin, Hamburg ve Köln’e sadece 3,5 saat uzaklıkta olan Homberg, şehrin parlak ışıklarından uzak.

Şimdiden, şehrin gürültüsünden uzak, daha sakin, daha huzurlu ve daha az stresli bir yaşam arayışıyla şehirden ayrılan ve küçük kasabalara, kırsal alanlara taşınan gençleri görüyoruz. Pahalı konutlar ve kiralar da bunun bir sebebi. Uzaktan çalışma ve dijital göçebeliğin yükselişi bu hareketi birçokları için mümkün kıldı. Ancak bölge, kırsal alandan kentsel alanlara göç eden çok sayıda genci de görüyor ve ucuz kira, iyi çocuk bakımı ve düşük işsizlik oranları sunarken aynı zamanda birçok kırsal alan gibi mücadele veriyor.

Summer of Pioneers ile dijital çalışanlar, Nisan’dan Eylül 2021’e kadar Homberg’de kırsal yaşamı deneyebilecekler. Bunu mümkün kılmak için, Summer of Pioneers, şanslı yeni 20 Hombergers’a internet ve çalışma alanı olan mobilyalı bir daire ve 150 Euro ücret veriyor.

Summer of Pioneers
Homberg’in merkezi. Fotoğraf: Summer of Pioneers