Ağaçların Konuştuğu Belgesel: Intelligent Trees

Intelligent Trees adlı bir belgesel ağaçların daha önce bize göstermediği bir yönünü gösteriyor. Alman ormancı Peter Wohlleben ve British Columbia Üniversitesi’nden orman ekolojisti Suzanne Simard tarafından yapılan film orman tabanının altında kökleri ve mantar parçacığı ağını araştırıyor. Bu ağ, ağaçlara arkadaş ve aile grupları içinde birbirleriyle bağ ve iletişim sağlar, diyorlar.

Geleneksel bilgiler bizi ağaçların birbirleriyle basitçe pasif olarak etkileştiğine inandırırken, Wohlleben ve Simard yüzeyin altında çok daha fazlası olduğunu iddia ediyor.

Belirli türdeki ağaçların aktif şekilde birbirini desteklediğini açıklıyorlar. Onlar dostluk kuruyor ve ebeveyn ağaçlar çocuklarını besliyor. Bizler, bir ağacın diğer ağaçların ışığını bloke etmeyecek şekillerde büyüdüğünü ya da böcekler tarafından saldırıya uğradıklarında diğer ağaçlara kimyasal uyarılar gönderme yolları görebiliriz.

Bu bitki yaşamının antropomorfik anlatısının bazı sorunları olabilir. Onların birbirleriyle iletişimi gerçek olabilir ama açıkçası insanların ve aynı şekilde hayvanların iletişiminden son derece farklıdır.

Wohlleben bu eleştirilerin üstünü çiziyor ancak Treehugger’a verdiği bir röportajda “ Ben çok insani bir dil kullanırım,” diye açıklıyor.

Bilimsel dil tüm duyguları ortadan kaldırdı ve insanlar artık bunu anlamıyor. Ağaçlar çocuklarını emziriyor, dediğimde, herkes hemen ne demek istediğimi bilir.

https://www.youtube.com/watch?v=a7tma6inuHo

tr_TRTurkish