Tomáš Libertíny, Nefertiti büstünün balmumu versiyonunu yapabilmek için 60 bin bal arısı ile işbirliğine gitti. “Sonsuzluk” başlıklı heykel, Mısır kraliçesinin orijinal portresinin 3 boyutlu modeline dayanıyor. Büst, Rotterdam merkezli sanatçının “Made by Bees” serisinin bir parçası ve Brutus portresi ve bir bal peteği amforası gibi parçaları da içeriyor. Eserler, 30 Ocak 2021’e kadar Amsterdam merkezli Rademakers Galerisi’nde sergileniyor.

Resim
Resim
Resim

“Sonsuzluk” için, Tomáš libertíny 60 bin arıyı Nefertiti büstünün iskeleti etrafında balmumu petekleri inşa etmeye davet etti. Büst, Mısır kraliçesinin orijinal portresinin üç boyutlu modeline dayanıyor.

Büstü inşa etme süreci iki yıl sürdü ve iki aşamada geliştirildi: Birincisi, 2019 yazında Kunsthal, Rotterdam’da ziyaretçilerin arıların inşa etme sürecini gözlemleme şansı buldukları canlı bir enstalasyon olarak gösterildi; ikincisi, büst 2020’de tamamen bitti ve şu anda Libertíny’nin Amsterdam’daki Rademakers galerisindeki “Melancholia” adlı kişisel sergisinin bir parçası olarak gösteriliyor.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

designyoutrust.com