Bilim kahramanların ve bilimsel başarıların bu fotoğrafları heyecan ve merak uyandırıyor.

  1. Hubble’ın “eXtreme Deep Field” fotoğrafı

25 Eylül 2012’de yayınlanan eXtreme Deep Field ya da XDF olarak adlandırılan bu fotoğraf, NASA’nın Hubble Uzay Teleskobunun 10 yıl boyunca çektiği fotoğrafların bir kombinasyonu olarak bir araya getirildi. Bu görüntü bize evrenin başlangıcını göstermeyi hedefliyor. İmgeyle ortaya çıkan gökadalar yaklaşık 13,2 milyar yıl öncesine dayanırken evrenin 13,7 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor.

  • 1927 Solvay Konferansı

Günümüze kadar devam eden ve en ünlü bilim insanı toplantılarından biri olan Solvay Konferansları, fizik ve kimyanın büyük problemlerini çözmeye odaklanır. Toplantı, Belçikalı sanayici Ernest Solvay tarafından 1912’de kurulan Uluslararası Solvay Fizik ve Kimya Enstitüsü tarafından hazırlandı.  Bu konferansların en ünlüsü konunun elektron ve foton olduğu Ekim 1927’de gerçekleşti. Bu fotoğrafla belgelenen toplantıya Albert Einstein, Marie Curie, Niels Bohr, Werner Heisenberg, Erwin Schrödinger, Max Planck ve daha birçok fizik ve kimyadaki ufuk açan figürler katıldı. Katılan 29 kişiden 17’si takip eden yıllarda Nobel ödülü sahibi oldu ya da aday gösterildi. Bu konferansın büyük savaşı, Einstein liderliğindeki bilimsel realistler ile Bohr liderliğindeki enstrümantalistler arasındaki tartışmayı içeriyordu.

  • Soluk Mavi Nokta

Bu ünlü görüntü, Voyager 1 uzay sondası tarafından 14 Şubat 1990’da gökbilimci Carl Sagan’ın önerisiyle çekildi. Fotoğrafta Dünya bir noktaya, hatta bir piksele benziyor ve uzayın şaşırtıcı genişliğini vurguluyor.

  • Nikola Tesla Laboratuvarında

Ünlü mucit Nikola Tesla’nın bu dikkate değer fotoğrafı, 1899 civarında Colorado Springs’deki laboratuvarında çekildi. Tesla burada, “büyüteç vericisinin” hemen yanında oturuyor ve okuyor. Bu fotoğraf Tesla mitini yaratmada çok etkisi oldu ama aslında fotoğrafçı Dickenson V. Alley tarafından tasarlanan bir kurguydu. Fotoğrafçı çift pozlama kullandı ve karanlık bir odada kıvılcım üreten makinenin görüntüsünü sandalyesinde oturan Tesla görüntüsüyle birleştirdi.

  • Dirac ve Feynman Konuşuyor

1963’te Varşova’da çekilen bu fotoğrafta fizikçi Richard Feynman kahramanıyla konuşuyor. O kişi kuantum mekaniğinin kurucularından biri olarak kabul edilen fizikçi ve Nobel Ödülü sahibi Paul Dirac.

BONUS:

  • Niels Bohr ve Albert Einstein Kuantum Mekaniğini Tartışıyor