İlk kez gittiğiniz bir şehirde ziyaret etmeyi düşüneceğiniz yerlerinden başında gelenler arasında büyük olasılıkla müzeler vardır. Bir ülke ya da şehir tarihi hakkında bilgi edinmek için en iyi yollardan biri bu. Aşağıda Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki en gözde turistik müzelerden birkaçına göz gezdirebilirsiniz.

Experimentarium

Ukrayna’da ilk kez, Bilim ve Teknoloji Müzesi etkileşimli bir yaklaşımla açıktır. Müzenin yaratıcılarına göre, etraflarındaki dünyayı tanımanın en iyi yolu onunla iletişim kurmaktır. Bu nedenle, her ziyaretçi sadece sergiye bakmıyor, aynı zamanda mekanik, moleküler fizik, elektrik, optik ve akustik gibi alanlarda kendi deneyimlerini üretebiliyor. Tüm cihazlara dokunabilir, (200’den fazla benzersiz cihaz), güçlerini test edebilir ve hareket halindeyken görebilirsiniz.

Su Müzesi

Ukrayna’da ilk “su müzesi” eski bir kulenin kalıntıları üzerinde doğdu. Ukrayna’nın en olağanüstü müzelerinden biri yer, eski bir su kulesinin zindanında bulunuyor. Bu tasarım 140 yıldan uzun bir süre önce, neredeyse bütün şehre su sağladı. Yapı, yirmi metre yüksekliğinde iki su kulesinden ve 1 milyon 350 bin litre kapasiteli bir yer altı tankından oluşuyordu. Şimdi ise sergi, müze, teknik sergi ve su parkı özelliklerini bir araya getiriyor. Kiev’deki Su Müzesi, konuklarını su deneylerinin çoğunu görmeye ve deneyimlemeye davet ediyor. Sergilerin cam duvarın arkasındaki ziyaretçilerden gizlenmediği bir yer burası.

Kiev Planetaryumu

Kiev’deki planetaryumun ışık performansının bir parçası olarak Evrenimizin uzak köşelerini ziyaret etmeniz mümkün. Kubbenin büyüklüğüne göre Kiev Planetaryumu, 830 metrekarelik büyüklüğüyle Avrupa’nın ikinci büyük ekran alanına sahip. Salonun 23.5 metre çapında bir kubbesi var ve 320 seyirci ağırlayabilmekte. 1952 yılında, salonun tam merkezinde herhangi bir yıldız gösterisinde kullanılabilecek ana sistem kuruldu –  “Planetarium” adı verilen projeksiyon cihazı kuruldu. Mekânda, yardımcı projektörler sayesinde, uzayda çok büyük bir Evrenin varlığının özel bir etkisi yaratıldı. Hafta sonları ise bir fantezi gösterisinin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca planetaryum modernizasyondan geçti ve şimdi astronomi, coğrafya ve doğa tarihi konularında sanatsal programlar sunuyor. Planetaryum ayrıca, evrenin ve gök cisimlerinin gelişim tarihi hakkında çeşitli derslere de ev sahipliği yapıyor. Güçlü projektörler sayesinde tüm ziyaretçiler çıplak gözle güneşi, ayı ve beş gezegeni görebiliyor: Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn.

Ukrayna Devlet Havacılık Müzesi

Müzenin eşsiz sergisi, ortak bir küresel başarı haline geldi. 70’in üzerinde uçak ve helikopter, savaş füzeleri, askeri silahlar ve motorlar, Ukrayna’nın ilk büyük ölçekli Havacılık Müzesi’nin duvarları arasında bulunuyor. Koleksiyonun parçaları dünyanın her yerinden toplandı: Dovzhenko film stüdyosu tarafından bazı parçalar verildi ve stratejik bombardıman uçakları Amerikalılar tarafından hediye edildi. Havacılık Müzesi’ni ziyaret ederek dünyanın tek Tu-22 nükleer bombardıman koleksiyonunu görmeniz mümkün. “Only Old Men Are Going to Battle” filmindeki efsanevi uçak da bu müzede.

Kunstkamera

Bu müzenin ziyaretçileri yoğunlukla gelecekteki doktorlar ve hemşireler.  Kunstkamera’nın sergilerini gezmek, bir ziyaretçinin titremesine ve insanlığın geleceği hakkında yüzlerce karanlık düşünceyi aklından geçirmesine neden olabilir. Uzun müze raflarında, düzensiz bir yaşam tarzının ürkütücü simgeleri var; sirozlu dejenere olmuş, hiç sigara bırakmayan bir insanın kararmış ciğerleri gibi. Kunstkamera’daki büyük cam kaplarda, doğmamış çocuklar ve daha birçok şey, insanı rahatsız edebilir, hatta korkutabilir. Fakat bir insanın anatomisi sizi ilgilendiriyorsa, korkunç şeyleri seviyorsanız ya da eşinizi sigarayı bırakmaya ikna etmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Bonus:

İkinci Dünya Savaşı Müzesi

İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna’nın Tarihi Müzesi’nde 15 binden fazla parça sergileniyor. Bunlar eski belgeler, önde gelen askerlerin kişisel eşyaları, silahları ve fotoğrafları, ödülleri ve pankartları, savaş zamanı yazışmaları, kişisel günlükler ve gerçek askeri teçhizatlar vb.den oluşuyor. Olayların tarihini yeniden yaratmaya ve askeri geçmişi geleceğe aktarmada yardımcı oluyorlar.

slavorum.org