İnsanların hayvan popülasyonlarını yok etme konusunda uzun bir geçmişi var ve bunu bugün bile yapmayı sürdürüyoruz. Royal Society Open Science dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, insanlar nesli tükenme tehlikesi olan yüzlerce hayvan türünü yiyor. Çalışmanın yazarları, yaşam biçimimizde bazı değişiklikler yapmazsak yüz milyonlarca insanın gıda güvenliğinin tehdit altında olabileceği konusunda da uyarıyorlar.

Şu anda, 65 milyon yıl önce dinozorların yok edilmesine rakip olabilecek kitlesel bir yok oluşun ortasındayız. Ama bu sefer, tüm hasarı veren dev bir göktaşı değil: insanlar.

Geçtiğimiz yüzyıl boyunca, doğal olarak meydana gelen azalma oranlarını, faaliyetlerimizle yüz kat artırdık. İnşaatlarla yaşam alanlarını tahrip ederek ve avlanma için de vahşi yaşam alanlarını işgal ettikçe, 301 kara memelisi türü kritik eşiğe geldi ve Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) Kırmızı Listesine girdi. Listede 168 primat, 73 tırnaklı hayvan, 27 yarasa, 26 keseli hayvan, 21 kemirgen türü ve 12 etobur yer alıyor. Kırmızı Listede ayrıca 1.414 balık türü vardır.

Bu canlılar arasında bilinçsizce tükettiğimiz çokça tür var. Bunlardan 5 tanesini aşağıda görebilirsiniz.

Bluefin tuna swimming underwater

Orkinos

Dünyanın en hızlı balıklarından biri olan mavi yüzgeçli orkinos, avlanırken saatte yaklaşık 40 km hıza çıkabilir, 15 metreye kadar uzayabilir ve 900 kilogram gibi bir ağırlığa ulaşabilir. Bununla birlikte, suşi talebinin artmasıyla aşırı avlanma büyük bir problem haline geldi ve mavi yüzgeçli orkinos sayısı giderek azalıyor.

hand holding small sturgeon

Mersin Balığı

200 milyon yıl öncesine ait fosil kayıtları sayesinde, mersin balığı neslinin, iki belki de üç kez kitlesel olarak tükendiğini biliyoruz. Bu sefer, çok şanslı olmayabilirler. Beluga mersin balığı fazla avlanıyor, çünkü yumurtalarından havyar üretiliyor. Olgunluğa ulaşmaları 20 yıl alıyor ve biz onları daha fazla yumurta toplamak için öldürüyoruz.

whale shark opening mouth to feed

Balina Köpekbalığı

Denizdeki en büyük balık olan balina köpekbalığı, üç yıl boyunca kritik tehlike altındakiler listesinde yer aldı, çünkü hem yasal hem de yasadışı balıkçılık yüzünden, varlıkları son 75 yılda yüzde 50’den fazla bir oranda düştü. National Geographic’e göre, geleneksel tıbbi ürünlerde kullanılan etleri, yüzgeçleri ve diğer parçaları için avlanan balina yüksek kazanç getiriyor. Elbette, köpekbalığı yüzgeci çorbası için de büyük talep görüyorlar.

Pangolin walking on ground

Pangolin

Bu gece memelilerinin üzerinde keratin pulları vardır, kokarcalar gibi zararlı bir kimyasal yayar, karınca ve termit yerler. Afrika’da büyük bir gıda ve ilaç kaynağıdır, ancak Çin ve Vietnam’da özel bir “lezzet” olarak kabul edilirler. Bu durum, pangolini dünyadaki en çok ticareti yapılan hayvan haline getirdi. Tüm pangolin türleri üzerinde uluslararası bir ticaret yasağı var olsa da bu yalnızca sayı azaldıkça fiyatların yükselmesine neden oldu.

Chinese giant salamander on a clear table

Dev Çin Semenderi

Dünyadaki en büyük amfibi olan dev Çin semenderi, yaklaşık 170 milyon yıldan beri varlığını sürdürüyor. Semender, yaklaşık iki metre uzunluğundadır ve 100 kilodan fazla büyüyebiliyor. Tür, şu anda tehlike altındaki türler listesinde, çünkü bir Çin “lezzeti” olarak görülüyor. Geleneksel Çin tıbbında da kullanılıyor. Sadece son üç nesilde, sayıları yüzde 80 oranında azalmıştır.

IUCN’in Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi hakkında internet sitesinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

inhabitat.com