5R – Dünya Tango Günü Kutlu Olsun

Bu gün Dünya Tango Günü… Güne özel, beğeneceğinizi umduğumuz 5 güzel tangoyu sizin için seçtik ve 11 Aralık Dünya Tango Günü’nün hikâyesi nedir diye de merak edip, bir bilene sorduk.

Türkiye’nin sayılı tango eğitmenlerinden biri olan İrfan Yüksel tangonun ortaya çıkışını, nasıl yayıldığını ve dünya tango gününün neden 11 Aralık’ta kutlandığını bizlere kısaca açıkladı;

“Tango, İspanya, Küba, Meksika, Uruguay ve Arjantin kökenli çeşitli müzik ve dansların bir dizi etkileşim ve karışım süreci sonunda, 19.yy ile 20.yy ara kesitinde klasik karakterini bulmuş bir dans müziği türüdür. O dönemde Arjantin’i ve özellikle Buenos Aires kentini toplu bir çılgınlık şeklinde saran bu dans ve müzik, yüzyıllık bir süreden ve pek çok değişimlerden sonra bugün Arjantin kültürünün bu disiplinlerdeki tartışmasız en etkin olanıdır. 11 Aralık tarihi, önceleri Arjantin de Ulusal Tango Günü olarak kutlanmakta iken artık Dünya Tango Günü olarak Arjantin Tangosunun yapıldığı her yerde kutlanmaktadır. Arjantin’de Ulusal Tango Günü olarak 11 Aralık tarihinin seçilmesinin nedeni, tangoya yön veren iki efsane ismin Carlos Gardel ve Julio De Caro’nun farklı yıllarda da olsa bu tarihte dünyaya gelmeleridir.”

TangoJean

Bu akşam Türkiye’nin ilk tango okullarından TangoJean’de Dünya Tango Günü muhteşem bir milongayla kutlanıyor. Tangoyu merak ediyorsanız ya da tango yapmak istiyorsanız bu güzel etkinliği kaçırmamanızı öneririz.

Gelelim günün tango 5’lisine. İyi dinlemeler;

1 – Por una Cabeza – Carlos Gardel

2 – Bahia Blanca – Carlos Di Sarli – Tango Clásico

3 – Libertango – Astor Piazzolla

4 – Una Emoción – Ricardo Tanturi con Enrique Campos

5 –. Sana Nerden Gönül Verdim – Şecaattin Tanyerli

What's your reaction?

tr_TRTurkish