Denizlerde birbirinden ilginç sayısız canlı yaşıyor. Bunlardan 5 tanesini sizler için derledik.

Hindistan cevizi ahtapotu

a coconut octopus hides in a seashell
fotoğraf:
Rickard Zerpe [CC by 2.0]/Wikimedia Commons

İki ayak üzerinde rahatça yürüyen bir hindistancevizi ahtapotunun linkteki videosunu izleyin. Bu kafadanbacaklı, avlarına saldırmadan önce saklanacağı sığınak olarak hindistan cevizi kabuğu ve deniz kabukları toplayıp biriktiren en zeki omurgasızlardan biridir.

Yılanyıldızı

a green brittle star underwater
fotoğraf:
Neil [CC by SA 3.0]/Wikimedia Commons

Denizyıldızı ile yakından ilişkili bu kırılgan yıldızlar, uzun, ince kolları sayesinde deniz kenarı boyunca rahatça hareket eder. Anüs görevi de gören beş çeneli ağzı ve kaybetse de yeniden büyüyen kolları onları yeterince ilginç yapıyor.

Peygamberdevesi Karidesi

peacock mantis shrimp sits upon rocks
fotoğraf:
: Rickard Zerpe [CC by SA 2.0]/Wikimedia Commons

Ne karides ne de mantis, bu kafadanbacaklı sevimli görünebilir ama dünyanın “en ölümcül karidesi” olarak kabul edilir. Sadece dört santim uzunluğundaki küçük ama güçlü uzantılarını avının kabuğunu kırmak için kullanır. Güçlü yumruklarıyla cam kırabilirler.

Yapraklı deniz ejderi

an underwater shot of a leafy sea dragon
fotoğraf:
James Rosindell [CC SA 4.0]/Wikimedia Commons

Kamuflaj kralı olan bu “yapraklar” güney ve doğu Avustralya’daki sularda yosunlar arasında yaşar. Üreme sistemleri, denizatı kuzenleri kadar ilericidir. Erkekler, yumurtalarını yavrular çıkana kadar kuyruklarının alt tarafında kuluçkada saklar. Dalgıçlar yıllar boyu onları evcil hayvan olarak yakaladılar ve Avustralya hükümeti 1990’larda koruyucu düzenlemeler yapana kadar devam ettiler.

Nudibranch

a colorful sea slug in Indonesia
fotoğraf:
Chriswan Sungkono [CC SA 3.0]/Wikimedia Commons

Nudibranchlarya da halk arasında bilinen adlarıyla deniz sümüklü böcekleri, dünyadaki tüm denizlerde görülürler. Bu yumuşak gövdeli deniz yumuşakçalarının 3.000’den fazla türü vardır. Onların böyle narin ve mızmız göründüğüne bakmayın bu karındanbacaklılar hermafrodit ve etoburdur ve bazıları yamyamdır.