2018 yılında çeşitli spor dallarında hizmet vermek üzere açılacak yeni stadyumlar var. Futbol, kriket ve Avustralya futbolu hayranları, muhteşem yeni mekânlarını sabırsızlıkla bekliyor. Bunlardan 5 tanesine aşağıda göz atabilirsiniz.

White Hart Lane – Birleşik Krallık

Tottenham Hotspur’un yeni stadyumu Ağustos ayında 2018/19 sezonuna hazır olacak. Stat, eski White Hart Lane’yle aynı yerde, ancak adı sponsorluğa bağlı. 61 bin koltuk kapasiteli stadyumda, bir mikro bira fabrikası, H-Club üyeleri için özel olarak tedarik edilen peynirler, geri çekilebilir saha kenarı ve İngiltere’de en uzun barı (86.8 metre) yer alacak. Stadyumun yapısı- medya tesisleri ve giyinme odaları da dahil olmak üzere – özellikle NFL oyunlarına ev sahipliği yapabilmek için özelleştirildi.


Rostov Arena, Rusya

Önümüzdeki yaz 2018 Dünya Kupası için kullanılacak olan 12 stadyumdan biri olan Rostov Arena, turnuva tamamlandıktan sonra FC Rostov’un evi olacak. Kapasitesi 42 bin olacak stadyum, kentin bir bölümünü Don Nehri’nin güneyine doğru kaydıran yeni bir şehir merkezinin oluşmasına neden olacak. Stadyumun yapımı sırasında çalışanlar, İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma mükemmel korunmuş beş adet kovan buldu.


Paul Biya Stadyumu, Kamerun

Kamerun’un başkenti Yaounde’de bulunan Paul Biya Stadı, futbola ve bazen de atletizme ev sahipliği yapacak. Stadyum aynı zamanda 2019 Afrika Dünya Kupası’nda da kullanılacak. Futbol odaklı olmasına rağmen, 60 bin kişilik stadyum, kompleksin bir parçası olarak çeşitli imkânlara da sahip. Bunların arasında, sekiz şeritli olimpik bir yüzme havuzu, voleybol, basketbol salonları ve tenis için kortların yanı sıra konferans merkezleri, otel tesisleri ve benzeri modern stadyumlarla birlikte gelen normal ticari alanlar yer alacak.

Optus Stadyumu, Avustralya

Ocak 2018’de resmi bir açılışı planlanan Perth Optus Stadyumu, sadece Stadium Australia ve Melbourne Cricket Ground’ın arkasından ülkenin üçüncü büyük spor sahası olacak. Zemin ağırlıklı olarak AFL ve Perakende Scorchers’ın kriket maçlarında kullanılacak. Aynı zamanda Batı Avustralya’daki Test kriket için WACA’den sonra gelen ilk tercih seçeneği olacak. Harcamalar hala devam ediyor ve stadyumun en az 1 Milyar Avustralya dolarına mal olacağı tahmin ediliyor.


Cosmos Arena, Rusya

Dünya Kupası için Rusya’nın yaptığı bir başka bir başka stadyum olan 45 bin kapasiteli Cosmos Arena, Samara şehrinde bulunuyor. Stadyumun başlangıçta şehrin hemen güneyinde bir adada olması planlanmıştı ama taraftarların adaya gidiş gelişleriyle ilgili akla yatkın bir plan yapılamadı. Sonunda kuzeyde bir yere yapılmasına karar verildi. Stadyumun adı (bir asteroite benzeyen tasarımı), kenti ve kentin tarihinin parçası olan uzay endüstrisinden geliyor.


kapak fotoğrafı: White Hart Lane/Vimeo

theculturetrip.com