40 farklı meyve veren ağaç

Syracuse Üniversitesi’ndeki bir arsa içine dikilmiş garip bir ağaç var. Kış boyunca sıradan bir ağaca benzer şekilde dalları kurudur ve kalın gövdesi karla kaplıdır. Bahar geldiğinde ise, beyaz, pembe, kırmızı çiçekler açar. Yaz aylarında ise bu çiçekler üç düzineden farklı meyve türüne dönüşür.

Ağaç, sanatçı ve Syracuse Üniversitesi profesörü Sam Van Aken’in bir eseri. 40 Meyve Ağacı, adından da anlaşılacağı gibi 40 çeşit meyve veren sanat ve bilim birleşimi bir mashup. “Tree 75” olarak adlandırılan bu özel model, sanatçının yetiştirdiği yaklaşık bir düzineden biri.

40 Meyve Ağacı, bütün tatların bir arada olduğu bir açık büfe gibidir. Dallarında çeşit çeşit erik, şeftali, badem, nektarin gibi tatlar bulunur.

Van Aken, projeye 2008’de New York Eyaleti Tarımsal Deneme İstasyonu tarafından işletilen ve kapanacak bir meyve bahçesi olan üç dönümlük araziyi aldıktan sonra başladı. Meyve bahçesindeki benzersiz türlerin sonsuza kadar kaybolmasını engellemek için tomurcuklarını tek bir ağaca aşılayarak korumaya karar verdi. Bunun için de 2011 yılında kampüse Tree 75’ı dikti.

Sam Van Aken courtesy Ronald Feldman Fine Art

kapak fotoğrafı: Sam Van Aken courtesy Ronald Feldman Fine Art

atlasobscura

tr_TRTurkish