Dünyadaki bir milyar insan yeterli konut imkânında yoksun durumda ve konut sorun nüfus artışı ve gelir adaletsizliğiyle paralel şekilde büyüyor. Soruna çözüm arayışları çerçevesinde çeşitli fikirler ortaya çıkıyor ve bunlardan bazıları mümkün görünüyor.

ICON adlı şirket ve New Story adlı kuruluşun projesi başarılı olursa bu durum değişebilir. Bir günden daha az bir sürede ve 4,000 dolar bütçeyle 55 ila 75 metrekarelik evler için 3D baskı yapmanın bir yolunu buldular ve kısa bir süre önce Amerika’nın izin verilen ilk 3D baskılı evinin tanıtımını yaptılar.

ICON, New Story, 3D-printed house, 3D-printed home, 3D-printing, construction

Söz konusu evleri inşa etmek için, ICON, Vulcan adında bir mobil 3D yazıcı geliştirdi; bu alet, gücün kaynağını güvenilir olmadığı ve içme suyunun elverişli olmadığı durumlarda çalışmak üzere tasarlandı.

ICON, New Story, Austin, 3D-printed house, 3D-printed home, home, house, patio

3D baskı makinesi, geleneksel yapı yöntemlerine göre çeşitli avantajlar sunarken ICON’un kurucu ortağı Jason Ballard şunları söylüyor:

“3D baskı, sadece sürekli bir termal örtü, yüksek termal kütle ve neredeyse sıfır atık üretimiyle kalmıyorsunuz, aynı zamanda hızlısınız, çok daha geniş bir tasarım paletine sahipsiniz, bir sonraki seviye için esnek olabilirsiniz ve uygun rakamlarla büyük bir atılım yapma olasılığınız var. Yüzde 10 bir iyileşmeden bahsetmiyorum, 10 katından bahsediyorum. ”

ICON, New Story, 3D-printed house, 3D-printed home, 3D-printed housing, 3D-printed community

3D evlerin ilk kez El Salvador’da imal edilmesi için girişimlerde bulunuluyor. Proje için şu sıralar bağış toplanıyor. Bu evlerde oturan ilk aile 2019 yılında kapıdan içeri girebilir.

ICON, New Story, Austin, 3D-printed house, 3D-printed home, home, house, interior

inhabitat.com