3D yazıcıda yapılmış bir köprüden geçer misiniz?

Sanatsal objelerden yiyeceklere kadar her şeyi yaratmak için kullanıldığı düşünüldüğünde, 3D yazıcının geldiği noktaya şaşırmak garip olur. Bununla birlikte, ağır iş malzemelerinden daha büyük, daha karmaşık yapıları 3D yazıcıda yapmak söz konusu olduğunda, bazı engeller de yok değil. Bu engellere meydan okuyanlar da var.

Kısa bir süre önce Hollandalı robot üretim şirketi MX3D tarafından kar amacı gütmeyen bir araştırma projesi kapsamında 3 boyutlu baskı yapmanın sınırlarını zorlayan gelişmeler oldu. Autodesk, Lenovo ve başka teknoloji şirketleriyle ortaklaşa geliştirilen gelişmiş bir yazılım sayesinde ekip, bir üretim robotu ve bir kaynak makinesini metal bir yaya köprüsü yapabilen 3 boyutlu bir yazıcıya dönüştürmeyi başardı. Orijinal tasarıma sahip yapı tamamlandıktan sonra Amsterdam’ın Kırmızı Fener bölgesindeki kanallardan birinin 39 metre uzağında olacak.

A closer look at the bridge, which will feature a swirling end that anchors itself to the canal wall.

Proje, kullanılan malzemeler ve süreç düşünüldüğünde işler hiç de kolay olmadı. Oudezijds Achterburgwal’daki eski kanal duvarlarının yapısal bütünlüğü (veya eksikliği), MX3D’nin köprüyü yerinde inşa etmeye yönelik ilk planlarını çöpe atması gerektiği anlamına geliyordu. Ancak çizim masasının başına geri dönülüp güvenlik ihtiyaçlarını karşılayan aerodinamik bir tasarım üzerinde çalıştıktan sonra 3D baskı tekrar başlatıldı ve ilk üç ayak Mart ayında tamamlandı. Aksiliklere rağmen, tasarım, kanal duvarlarının yenilenmesinden sonra yapılacak kurulumla 2018 yılının başında sona erecek gibi görünüyor.

A look inside of the factory producing the world's first 3-D-printed bridge.

görseller: MX3D

architecturaldigest.com

tr_TRTurkish