Iron Maiden’ın efsane albümü “Powerslave” 34 yaşında.

Heavy Metal sahnesinin efsanevi topluluğu Iron Maiden’in beşinci stüdyo albümü “Powerslave” 3 Eylül 1984’de yayımlanır. Progresif yapısıyla heavy metal evreninde büyük öneme sahip albümün kayıtları aynı yılın Şubat ve Haziran ayları arasında Bahama’larda bulunan Compass Point Studios’da gerçekleştirilir.

Maiden albümlerinin en etkileyici açılış parçalarından olup Winston Churchill’in meşhur konuşmasıyla başlayan ve ikinci dünya savaşının hava çatışmalarını odağına alan “Aces High” ile açılan albüm, “2 Minutes To Midnight” ile devam ederken bu iki şarkıyı metal tarihi klasikleri arasına kazandırır. Maiden, enstrümantal şarkı yaparsa nasıl yapar diyenler için ise Losfer Words (Big ‘Orra) nefis ezgisel içeriğiyle bambaşka bir yere oturur.

Mısır mitolojisindeki ölüm ve güç kavramları üzerine Orta Doğu melodileriyle şekillenen en karakteristik Maiden parçalarından biri “Powerslave” ve  İngiliz şair Samuel Taylor Coleridge’in şiirinden uyarlanıp farklı kısımlardan meydana gelen on üç dakikalık destansı parça “Rime Of The Ancient Mariner” ile eşsiz bir müzik deneyimi sunan “Powerslave” kuşkusuz ki metal tarihinin en mühim albümlerinin başında gelmektedir.

Iron Maiden “Powerslave” şarkı listesi:

Aces High  (Steve Harris)

2 Minutes To Midnight (Bruce Dickinson / Adrian Smith)

Losfer Words (Big ‘Orra)  (Steve Harris)

Flash Of The Blade  (Bruce Dickinson)

The Duellists  (Steve Harris)

Back In The Village  (Bruce Dickinson / Adrian Smith)

Powerslave  (Bruce Dickinson)

Rime Of The Ancient Mariner  (Steve Harris)