Londra merkezli tasarım ajansı Umbrellium, yayaların, bisiklet ve motorlu araç sürücülerin bir arada daha güvenli şekilde trafiği kullanmaları ve daha bilinçli olmaları için gerçek zamanlı ve dinamik olarak karşılık veren etkileşimli bir yaya geçidini test ediyor.

Yatay beyaz şeritlerden oluşan geleneksel yaya geçidi bir revizyona ihtiyaç duyduğunu düşünen tasarımcılara göre 21’inci yüzyılda kullandığımız ve kullanmamız gereken geçitler güncellenmek zorunda.

Temel tasarım ilkeleri, insanların algısal farkındalıklarını dikkat dağıtmaksızın artırmayı, insanlarla araçlar arasındaki güvenlik ilişkisini vurgulamayı ve böylece “Onlara ne yapacaklarını söylemek yerine kendi kararlarını verebilmelerini,” sağlamayı amaçlıyor.

Şu an denenen sadece bir prototipe, ancak Starling Crossing (Stigmergic Adaptive Responsive Learning Crossing) kısa sürede yaya geçitlerini bugünkü ihtiyaçlara uygun bir şekilde tasarlamaya yardımcı olacak bir gerçek haline gelebilir.

Prototip, yolun ve bitişik kaldırımın üstünde yer alan, kaymaz bir taşıyıcı LCD ekrandan ibaret ve günün her saatinde, her açıdan ve her türlü hava koşulunda görülebilen, dikkat çekici görüntüye sahip yol işaretleri ve renklerden oluşuyor.

Starling Crossing – overview from Umbrellium on Vimeo.