1915’ten Nadir Görüntüler: Claude Monet Giverny’deki Bahçesinde

Claude Monet son birkaç yüzyılın en ünlü ressamlarından biridir. Onun ikonik, renkli görüntüleri Empresyonist hareketi başlattı. Su üzerindeki gün doğumlarından 19. yüzyıl Paris’indeki günlük hayata kadar Monet’nin çalışmaları, Fransız sanatının ikonik örnekleri olarak varlığını sürdürüyor. Bugün insanlar onun çalışmalarını sergilerde görebiliyor. Ayrıca Giverny’deki bahçelerinde, Monet’nin tablosunun nadir arşiv görüntüleri, ünlü sanatçının çalışma sürecine dair derin fikirler veriyor.

Bu özel anlar 1915’teki sessiz film görüntülerine yansıdı. Şapkası ve alameti farikası olan beyaz sakalıyla yaşlı ressam, Giverny’deki göletin zengin çiçekli manzarasının önünde bir tuvale dokunuyor ve bu manzarayı bildiğimiz o ünlü tablolarda resme döküyor. Ressamın bu görüntüleri Ceux de Chez Nous (Ülkemizdekiler) adlı bir film için Fransız sanat ve kültür yıldızlarını kayda almak üzere yola çıkan film yönetmeni Sacha Guitry tarafından kaydedildi. Bu film, Birinci Dünya Savaşı’nın Giverny gibi yerlerde bile huzuru bozduğu bir dönemde, düşman karşısında Fransız kültürünü göstermeyi amaçlıyordu. Pek çok kişi gibi Monet de savaştan rahatsızdı ve hem üvey hem öz oğlu cephede savaşıyordu.

Filmde görüldüğü şekliyle Monet’nin manzaraları tuvale çevirmedeki dehası büyüleyicidir. Yüz yılı aşkın bir süre sonra bile onu iş başında izlemek hala etkiliyor.

[Open Culture]

tr_TRTurkish