Bir alet sandığındaki işçilik kişinin yeteneğinin göstergesi olacak bu unvanı hak eden kişi marangoz Henry O. Studley’ye vermek gerekir. Çünkü işçiliği hayranlık uyandıran bir alet kutusu tasarladı. Henry O. Studley (1838-1925), bu muhteşem duvara asılı sandığı Quincy, Massachusetts’teki Poole Piyano Şirketi’ne çalışırken yaptı.

Studley gülağacı, abanoz, inci ve fildişi ile süslediği meşe kapaklı kutuda ahşap alet takımlarının yanı ahşap işleme ve taş işçiliği de de dahil olmak üzere 1900’den önce yapılan en iyi el aletlerinin bir koleksiyonunu sakladı. 300’den fazla alet sadece 49,5 santim genişliğinde, 99 santim uzunluğunda ve 49,5 santim derinliğinde bir kutuya yerleştirebilmek için Studley, tepsiler, katlanabilir katmanlar ve gizli bölmelerden oluşan bir yapboz düzenlemesi tasarladı.

Bu alet sandığı orijinaline dikkatle restore edildi ve Smithsonian Enstitüsü’ne ödünç verildi, daha sonra Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi’nde ahşap işçiliğiyle ilgili bölümde sergilenve sonunda da özel bir koleksiyoncuya satıldı.

Woodworking Magazine
Woodworking Magazine
Woodworking Magazine

desingyoutrust.com