Fotoğrafta gördüğünüz çarpıcı görüntüye yakından bakın. Bu şaşırtıcı grafik, büyüleyici ve havalı olmanın ötesinde bir şey; Güneş sisteminin ilginç manzaralarına sahip eşsiz bir harita.

This map shows shows the orbits of more than 18,000 asteroids in the solar system.

Güneş sistemi haritası yaklaşık 10.000 asteroit ve 8.000 başka nesne dahil olmak üzere 18.000’den fazla gök cismini gösteriyor. Harita, Washington Üniversitesi’nde biyoloji adayı olan doktoralı Eleanor Lutz tarafından hazırlandı. Lutz’un Tabletop Whale adında bir de blogu var. Harita her bir asteroidin 1999’un yılbaşı gecesi bulunduğu yeri gösteriyor.

Lutz, sanatsal ve bilimsel eserlerini tasarlarken NASA, Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Enstitüsü (USGS) gibi kuruluşların verilerini kullanıyor. Alışkın olduğumuz güneş sisteminden farklı bir görüntü sunan harita biraz endişe veriyor.

Lutz, MNN’e yaptığı açıklamada, “Bu haritanın en sıradışı kısmının logaritmik skala olduğunu düşünüyorum –  Kuiper Kuşağında hem iç asteroid kuşağı hem de en uzak asteroitleri aynı harita üzerinde gösterebilen bir haritalama tekniği. Ayrıca ders kitabı diyagramlarında yer alan güneş sisteminde genel olarak belirtilenden daha fazla olan 18 bin asteroidin pozisyonlarını haritalandırdım,” dedi.