Zagreb’li Beş Fotoğraf Sanatçısı İstanbul Fotoğraf Galerisi’nde

Krešimir Kopčić, Ksenija Španec, Max Juhasz, Neda Rački, Tomislav Hajek adlı Zagreb’li beş fotoğraf sanatçısının eserlerinden oluşan “Zagreb Photographic Quintet” adı fotoğraf sergisi 1 Şubat 2017 tarihinde İstanbul Fotoğraf Galerisinde açılıyor. Sergi 25 Şubat tarihine kadar görülebilir.

Sanatçıların fotoğrafik anlayışı klasik anlamda siyah beyaz fotoğraf disiplinine dayanıyor. Balkanlar ve Doğu Bloğu sanatçılarının duyarlı yaklaşımına has eserler salt fotografik anlatımdan öte izleyiciyi kendi yolculuğuna çıkaracak güçlü bir estetik yapıya sahip.

Sergide, Ksenija Španec’ın formal çiçek fotoğraflarından oluşan bir seri göreceğiz. Sanatçı Krešimir Kopčić; kamerası ile şehirde yaptığı uzun yürüyüşler sonucu, keşfettiği gizli yerleri fotoğraf aracılığıyla bizimle paylaşıyor. Sergide yer alan diğer fotoğrafçı Hırvatistan’daki savaş sırasında fotoğraf çekmeye başlayan Max Juhasz. Basit film kameraları kullanarak çektiği fotoğraflarında grafik denge ve görsel bir sakinlik hakim. “Tošo Dabac” adlı Hırvat ulusal fotoğraf ödülü sahibi Neda Rački’nin fotoğraflarında ki ana motif insan, şehir ve sessizlik. 18 yaşındayken fotoğrafçılığa ilgi duymaya başlayan ve okul yıllarında fotoğraf muhabiri olarak çalışan Tomislav Hajek Sokak fotoğrafçılığı, portre ve nü fotoğrafları çekmektedir. Sergide nü fotoğraflarından oluşan bir seri göreceğiz.

Sergide her sanatçıdan 5 tane siyah/beyaz fotoğraf yer almaktadır.

tr_TRTurkish