Yerçekimine Karşı Bir Ev: The Chemosphere

Tehlikeli derecede dik bir yamaçta uçan daire şeklinde bir ev inşa etmekte ısrar etmek için bir uzay mühendisi olmak gerekebilir. Mühendis Leonard Malin’in kayınpederi, Malin’e herhangi bir şey yapmak için son derece elverişsiz, eğimli bir arazi verdi. Malin bu ürkütücü görünen arazide eşi ve çocukları için bir ev inşa edeceğine yemin etti. Malin, yenilikçi mimar John Lautner’dan büyük bir beton levha üzerine oturan, birkaç kirişle desteklenen tek katlı sekizgen bir ev tasarlamasını istedi. Malin’lerin evi California eyaletinin en eksantrik binalarından biri olmaya devam ediyor.

John Lautner's Chemosphere
evdropkick/Flickr

Leonard Malin ikonik evini ilk inşa etmeye başladığında, harcayacak sadece 30 bin doları vardı. Bu 1960’ların standartlarına göre bile küçük bir inşaat bütçesiydi. Malin küçük bir ürün yerleştirme karşılığında bir avuç şirketi projesini finanse etmeye ikna etti. Başlıca şirketlerden biri bir kimya şirketiydi, bu nedenle evin adı “The Chemosphere” oldu. Chemosphere’e ulaşmak için aşılması gereken dik yokuşları için tasarlanmış küçük bir füniküleriyle bile yapıldı.

chemosphere

Chemosphere sayısız dizi ve filmde yer aldı. Hayat pahalılığı Malin ve ailesinin Los Angeles’tan taşınmasına neden oldu ve Chemosphere çılgın partilere kiralandı. Son yıllarda, yayıncı Benedikt Taschen, Chemosphere’i satın aldı ve eski ihtişamına kavuşturdu.

Chemosphere
fotoğraf: Jashua White
Chemosphere inside
Chemosphere view from inside
mcmdaily.com
Julius Shulman / Getty Archives
Chemosphere
Chemosphere

unusualplaces.org

tr_TRTurkish