Yeni Meydanlar: Balkonlar Pencereler ve Çatılar

Görme ve görülme, duyma ve duyurmanın gücü.

İçinden geçtiğimiz endişe verici ve olağandışı zamanlarda pencereler, balkonlar ve çatılar mimari detaylardan daha fazlası haline geldi. Bu yerler artık insan ruhunun parıldamaya devam etmesini sağlıyor. Dünyadaki pek çok ülkenin vatandaşları evlere kapanmak zorunda kaldı ve insanlar birbirleriyle bağlantı kurmak için yeni yollar yaratmaya başladı. Müzik çatılardan yükseklirken balkonlardaki egzersiz veriliyor, pencerelerden dünyaya umut dolu yaratıcı mesajlar yayılıyor. Önümüzdeki haftalarda bunun gibi daha fazla fotoğraf göreceğimizden eminiz. Şimdilik Atlas Obscura’nın derlediği bazı fotoğraflara göz atalım. Hiçbiri bize uzak ya da farklı değil…

Personal trainer Antonietta Orsini carries out an exercise class in Rome, Italy, on March 18, 2020.
REMO CASILLI/REUTERS
A flash mob in Turin, Italy, on March 15, 2020, involved brightly colored lights.
NICOLÒ CAMPO/LIGHTROCKET / GETTY IMAGES
DJ and event producer Nash Petrovic livestreamed a set from his Brooklyn roof on March 21, 2020.
CAITLIN OCHS/REUTERS
In Gurgaon, India, residents gather to clap and make noise with kitchenware to thank essential service providers during a civil curfew on March 22, 2020 (left). In Pamplona, Spain, an image was projected as part of a planned collective celebration of health workers on March 15, 2020 (right).
MONEY SHARMA/AFP / GETTY IMAGES; VILLAR LOPEZ/EFE/ALAMY
Wife-and-husband classical musicians Sofia Ceccato and Simon Bechemin play on their balcony in Rio de Janeiro, Brazil, on March 21, 2020.
SERGIO MORAES/REUTERS
Five-year-old Charlie Rose places a drawing of a rainbow—rainbows in windows are becoming signs of hope and solidarity—in her front window in Manchester, England, on March 24, 2020.
ANTHONY DEVLIN/GETTY IMAGES
A resident toasts during a "safe distance" aperitif time in Anderlecht, Belgium, on March 22, 2020.
YVES HERMAN/REUTERS
FABIAN STRAUCH/PICTURE ALLIANCE / GETTY IMAGES
tr_TRTurkish