ETH Zürih Crowther Laboratuvarı tarafından yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, dünyadaki ormanların restorasyonu iklim değişikliğine karşı dünyanın en etkili çözümü olabilir. İklim değişikliğine karşı doğaya dayalı çözümleri araştıran araştırmacılar, yaptıkları çalışmayla dünyanın her yerinde yeni ağaçların yetişebileceği yerleri ve ne kadar karbon depolayacaklarını belirledi.

can planting a trillion trees save us from climate change? designboom

Araştırmacılar, mevcut iklim koşulları altında, dünya topraklarının 4,4 milyar hektarlık sürekli ağaç örtüsünü destekleyebileceğini hesapladılar. Bu, şu anda mevcut olan 2,8 milyar hektardan 1,6 milyar daha fazla demek. Bu ormanlar olgunluğa eriştikten sonra, 205 milyar ton karbon depolayabilir. Bu da endüstriyel devrimden bu yana insan faaliyetinin sonuçlarından biri olarak atmosferde salınan 300 milyar ton karbonun yaklaşık üçte ikisine tekabül ediyor.

can planting a trillion trees save us from climate change? designboom

Çalışma aynı zamanda dünyanın hangi bölgelerinin orman restorasyonu için en uygun olduğunu gösteriyor – Rusya (151 milyon hektar); ABD (103 milyon hektar); kanada (78,4 milyon hektar); Avustralya (58 milyon hektar); Brezilya (49.7 milyon hektar); ve çin (40,2 milyon hektar).

designboom.com