Yaklaşan EP Öncesi Yeni Black Front Şarkısı “Canavar” Yayında

Hiç de iç açıcı anılarla hatırlamayacağımız 2020 yılı ile nihayet vedalaşıp 2021 ile temas ettiğimiz ilk günlerde, etkisi damarlarda hissedilen yeni Black Front şarkısı arka planda dönmeye başladı bile.

“Canavar” isimli şarkı, grubun bu ay sonu yayına sürülmesi beklenen “IV” isimli, dört şarkılık yeni EP’sinin çıkış şarkısı olurken adeta yaklaşan eylemlerinin kapsama alanı hakkında ipuçları veren kudretli bir haberci oluyor.

Grubun ifadesiyle, yeni şarkılar, yüzü sokağa en dönük Black Front parçaları olduğu için Türkçe olarak ortaya çıkmaları da kaçınılmaz olmuş.

2013 yılında temelleri atılan ekip, memleket metal ve yer altı sahnesinin kıdemli üç isminin bir araya gelmesiyle oluşuyor.

Mikrofon başında Asafated ve UÇK Grind’dan tanıdığımız Tanju Can’ın yer aldığı grup, gitar ve programlama detaylarında Rain to Rust, Rhythm 0 ve Dahakara’ya da hayat veren Mert Yıldız ile bas gitarda Teke, Reborn ve Undertakers kadrolarından aşina olduğumuz Yusuf Güney’in omuzlarında yükseliyor.

Endüstriyel metal kulvarında deneysel işçiliğiyle takdir toplayan Black Front, toplumsal sancılara, siyasi bataklıklara, savaş, kıtlık ve kuraklık gibi hakikatlere parmak basıyor. 2013 yılı sonlarında dinleyiciyle buluşan üç şarkılık EP ile yeraltı sahnesinde ses getirmeye başlayan ekip, 2015 yılında ilk albüm “The Forgotten”, 2017’de “We March” EP’si ve 2019’da da “Hail the Fallen” albümleriyle tozu dumana katmayı başarmıştı.

Grup, 29 Ocak’ta yayına sürülecek EP’yi, “birbirinden agresif, sert ve çiğ dört parçadan oluşan, grubun en ilkel ruhlu çalışması” ifadesiyle tanımlarken, ilk kez kayıtta hiç synthesizer kullanmadıklarını belirtiyor ve “ufak tefek hataları da olduğu gibi bıraktık. Amacımız Nailbomb, Pitchshifter, Godflesh, Landfill gibi grupların ‘90’lar ortalarında yakaladığı hissiyata yaklaşmaktı: Sert vokaller, sert gitarlar ve davul makineleri!” sözleriyle dinleyiciyi nasıl bir albümün beklediğini özetliyor ve ekliyor:

Şarkılar içimizde gizlenen canavarlar, isteyerek ya da istemeyerek beslediğimiz kan emici böcekler, beton ormanı içinde yaşadığımız hapis hayatı ve tabii ki hepimizi bekleyen ölümle ilgili.”

Bu arada, albüm yayınından iki hafta öncesinde, 15 Ocak’ta kaset formatında piyasaya sürülecek. Yalnızca 40 adet üretilen bu özel kaset baskısına sahip olanların EP’yi diğer herkesten önce dinleyebileceklerini not etmekte fayda var.

Albümü dijital olarak ön siparişle satın alıp gruba destek vermek isterseniz adres: https://karacephe.bandcamp.com/

Aşağıda, yeni Black Front şarkısı “Canavar”ın Hermann Taşçıoğlu imzalı klibini bulabilirsiniz.

tr_TRTurkish