Boğaç Gökmen

Belçika’nın asırlara meydan okuyan mühim üniversite şehri Leuven çıkışlı “Brutus”, kendine has post-hardcore tınılarıyla etkileyici eylemlerine devam ediyor.

Vokal ve davulda Stefanie Mannaerts, gitarda Stijn Vanhoegaerden ve bas gitarda Peter Mulders’den oluşan kadro ile 2017 tarihli “Burst” uzunçalarlarının ardından geçtiğimiz günlerde yeni albümleri “Nest” ile dinleyiciyi selamlayan üçlü bu defa da ayrı bir özeni hak ediyor.

11 şarkıdan oluşan yeni kayıt, duygusal yoğunluğu tam kıvamına ayarlı, zaman zaman çiğ gitar tonlarının lezzetiyle davetkâr bir enerjiye ulaşan ve omurgayı ayakta tutan ritim anlayışıyla kısa sürede sarıp sarmalayan bir karaktere sahip.

Sert müzik kulvarından birçok alt türün kapısını aralarken farklı bir dinleme deneyimi vadeden şarkılar bunlar. Progresif iniş çıkışlar, punk dinamizmi, black metal tonlarının arka planında döndüğü parlayan bölümler ve davul işçiliği yanında vokal performansına da şapka çıkarılacak Stefanie Mannaerts’in nefesiyle yükselen hakiki bir iç dünya yansıması.

Baştan sona samimi bir kayıt zihniyetinin kollarında süzülen şarkıların tam da üzerlerine yakışan bir yapım başarısıyla çok yerinde ve itinayla sunuldukları görülüyor. Bunda yapımcı Jesse Gander’ın parmak izleriyle birlikte enstrümanlarda yakalanan tekinsiz ancak tutkulu tonlar, Stefanie Mannaerts’in çoğu yerde hem hırçın hem de kırılganlaşan ses renginin ve dinamizmi sürekli ayakta tutan ritm zenginliğinin rolü büyük.

Birbirleriyle kenetlenmiş bir üçlünün ortaya koyduğu “Nest”, topluluğun geleceğine aydınlık bir pencere açarken, dinleyiciyi içine çeken özel evreninde nefes alan bu güçlü şarkıların, albümü olduğu kadar topluluğu da farklı boyutlara taşıyacağını hissetmek mümkün.

Kapak Fotoğrafı: Eva Vlonk