Trent Reznor, Atticus Ross ve Jon Batiste ‘En İyi Orijinal Film Müziği Oscar’ını Kazandı

Trent Reznor ve Atticus Ross, 93. Akademi Ödüllerinde ‘En İyi Orijinal Film Müziği’ Oscar’ını ikinci kez kucakladı. Pete Docter ve Kemp Powers’in yönettiği yılın ses getiren animasyonu “Soul” için Jon Batiste ile yaptıkları müziklerle ödülün sahibi oldular. Üçlü, ‘Soul’ film müziği ile Altın Küre’yi de kazanmıştı.

Ödül, Reznor ve Ross’un “The Social Network” filmiyle ilk kez Oscar’a layık görülmelerinden yaklaşık 11 yıl sonra geldi.

En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını da kazanan “Soul”un yanı sıra Reznor ve Ross aslında bu yıl aynı kategoride iki kez aday gösterildi.

İlk animasyon müziklerini besteledikleri “Soul”a ek olarak, David Fincher’in yönettiği ve ‘Yurttaş Kane’ filminin yazım sürecini, yapımın Oscar ödüllü senaristi Herman J. Mankiewicz’in hayatını ekrana taşıyan “Mank” filmindeki çalışmalarıyla da takdir topladılar.

Kategorideki diğer adaylar arasında ise Terence Blanchard (Da 5 Bloods), Emile Mosseri (Minari) ve James Newton Howard (News of the World) yer aldı.

2021 Oscar’ları şimdiden rekor kıran önemli anlara da sahne oldu.

Chloe Zhao’nun ‘Nomadland’ için En İyi Yönetmen ödülünü kazanan ilk Asyalı kadın olmasının yanı sıra Youn Yuh-jung’un ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan ilk Koreli aktris olması 93. Akademi Ödülleri’nin en önemli anları olarak sinema tarihindeki yerini aldı.

Kapak fotoğrafı: Getty Images

tr_TRTurkish