Tiyatro sahnelerinde bu sezon birbirinden güzel oyunlar sahneleniyor. Bunlardan bazılarını sizin için derledik.

AŞK HALLERİ

Zuhal Olcay, 8 Yıl Aradan Sonra Tiyatro Sahnesinde

En son 2009 yılında tiyatro sahnesine çıkan Zuhal Olcay, “Aşk Halleri” ile yeniden tiyatro seyircisiyle buluşuyor. Oyun ayrıca, Burak Sergen ile Zuhal Olcay’ı tiyatro sahnesinde ilk kez buluşturuyor.

Oyun içinde oyun
Maria Goos’un “Aşk Halleri”nde bir kadın-erkek, karşı cinslerden iki meslektaş, eski iki arkadaş ve eski iki sevgili olarak Richard ve Liz üzerinden kurduğu bu dünya, ilişkilere, geride bırakılanlara, özlemeye, vazgeçmeye ve geri dönmeye dair bir sorgulama.

Maria Goos, Liz ve Richard’ı 30 yıl önce mezun eden ve bugün tekrar bir araya getiren oyun olarak, Edward Albee’nin ünlü oyunu “Kim Korkar Hain Kurttan”dan esinlenen bir piyes kurguluyor. Piyesin kahramanları Kate ve David’in arasındaki ilişki, Liz ile Richard’ın ilişkisiyle taşıdığı benzerliklerle dikkat çekiyor. Kadın-erkek ilişkilerinin doğasında var olan sürtüşmelerin yıllar geçtikçe acımasızlaşmasına yakından bakan bu piyes, “Aşk Halleri”nde adeta gizli bir kahramana dönüşüyor. Böylece “Aşk Halleri”, oyuncuların birbirinden farklı karakterleri canlandırarak mekanlar ve zamanlar arası geçişler yaptıkları, seyircisini de oyuna dahil eden çok katmanlı bir metin, bir ‘oyun içinde oyun’ olarak karşımıza çıkıyor. Zeynep Avcı tarafından Türkçe’ye çevrilen “Aşk Halleri”nin duyguları harekete geçiren müzikleri Selim Atakan imzası taşıyor. Işık tasarımı Cem Yılmazer’e, kostümleri ise Evrim Timur’a ait.

ŞOFÖR NEBAHAT

Yeşilçam’ın akıllara kazınan karakteri ‘Şoför Nebahat’ bu kez tiyatro oyununda seyirciyle buluşuyor.

Çiğdem Tunç Tiyatrosu tarafından sahneye uyarlanan ‘Şoför Nebahat’, usta sanatçı Çiğdem Tunç’un performansıyla hayat buluyor.

Barış Bölükbaşı tarafından kaleme alınan oyunda Çiğdem Tunç’un yanı sıra Murat Parasayar, Abidin Yerebakan, Sema Aras, Melih Çardak, Deniz Salman, Gökçeçiçek Özülkü, Onur Sarıaltın, Deniz Değirmenci, Alper Çorumluoğlu, Çağrı Erceber, Soykan Kişioğlu, Melek Karabiber, Derya Yıldız, Ezgi Küçük, Savaş Özkartal rol alıyor.

Oyuncu Çiğdem Tunç, ‘Şoför Nebahat’ hakkında ise şu yorumda bulundu: “Sinemadan bugün hiçbir eserin tiyatroya uyarlaması yok ama tiyatrodan sinemaya uyarlamalar yapılır. Bu oyun ise tam olarak sinema filminin aynısı değil. Bizim yazarımız özgün bir metin yazdı ve ‘Şoför Nebahat karakterini 2017 ile uyumlu, fakat 1960’lı yıllardaki nostaljiyle seyirciyle buluşturan, yeni baştan bir senaryoyla uyarlayalım’ dedi.”.

‘Şoför Nebahat’ oyunu, galasını Grand Pera Emek Sahnesi’nde gerçekleştirdi.

YUVA

“Yuva” New York ve Tiyatro Festivali’nin Ardından Sahnede!

B Planı’nın yeni oyunu Yuva, New York’taki dünya prömiyerinin ve 21. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ardından ilk kez, 10 Aralık Pazar günü saat 17.00’de TOY İstanbul’da tiyatroseverlerle buluşacak.

​Sami Berat Marçalı’nın yazıp yönettiği Yuva’da; Bora Akkaş, Erol Ozan Ayhan, Özlem Zeynep Dinsel ve Saim Karakale rol alıyor. Oyun; merkezine koyduğu yersiz yurtsuz, her şeyini geride bırakmış, “buraya” yabancı dört göçmenin yuva arayışlarını anlatıyor.

Oyunun biletleri, Biletix’ten ve her gün 13.00’ten itibaren açık olan TOY İstanbul gişesinden temin edilebilir.

KADINLARIMIZ

Tiyatro Fora dan Yeni Oyun

Max, Paul ve Simon eski dostlardır. Haftada bir kez içki içmek ve poker oynamak için buluşurlar.

Yazan Eric Assous
Çeviren Anıl Dursun
Yöneten Tufan Karabulut
Oynayanlar Tufan Karabulut – Arda Kavaklıoğlu – Deniz Salman

Max, Paul ve Simon eski dostlardır. Haftada bir kez içki içmek ve poker oynamak için buluşurlar. Her birinin başarılı bir kariyeri vardır. Max radyolog, Paul doktor, Simon ise işadamıdır. Ama o gece hayatlarını altüst eden bir durumla karşı karşıya kalırlar. Otuz beş yıllık dostluklar bir gece boyunca masaya yatırılır ve üçünün de birbirleri hakkında bilmedikleri pek çok gerçek ortaya çıkar. Gün ağarırken üç eski dostu yepyeni bir hayat bekliyordur. Artık hiçbir şey eskisi gibi olamayacaktır.

Max: Magali’yle her şey bir tartışmaya dönüşüyor. Kadının buna yeteneği var. Havadan sudan konuşurken bile bir bakmışsın ortaya koskoca bir dram çıkıvermiş.

Paul: Ben eşek gibi çalışıyorum ama o, kendi köşesinde! Huzurlu bir ilişkimiz var demiştim, ya. Huzurludan da beter, resmen ölü. Sıfır iletişim.

Simon: Artık bir cinsel hayatımız olmamasına rağmen haftada altı gün spor yapıyor; jogging, yüzme, karın-kalça egzersizleri… Tüm bu çaba boşuna değil, herhalde. Mutlaka birilerinin işine yaraması gerekiyor.

OYUN PROGRAMI

17 Aralık 2017, pazar 16.00
21 Aralık 2017, perşembe 20.30
07 Ocak 2018, pazar 16.00
14 Ocak 2018, pazar 16.00
20 Ocak 2018, cumartesi 20.30
27 Ocak 2018, cumartesi 20.30

EVDEYDİM VE YAĞMURUN GELMESİNİ BEKLİYORDUM

Festival programı hakkında detaylı bilgi ve biletler için http://www.izmirtiyatrofestivali.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

“Evdeydim ve Yağmurun Gelmesini Bekliyordum” 10 Aralık 2017’de 6. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’nde!

Tiyatro Sarı Sandalye’nin Jean-Luc Lagarce’in metninden sahneye uyarladığı ve Şubat 2017’de promiyerini yapan “Evdeydim ve Yağmur’un Gelmesini Bekliyordum” oyunu, 10 Aralık 2017’de 6. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali kapsamında seyirciyle buluşacak!

Festival programı hakkında detaylı bilgi ve biletler için http://www.izmirtiyatrofestivali.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul gösterimi ise 13 Aralık 2017’de Karaköy İkincikat Sahnesinde!

Biletler için www.tiyatrolar.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

“Evdeydim ve Yağmurun Gelmesini Bekliyordum”

Evdeydim ve Yağmurun Gelmesini Bekliyordum

“… oysa bizim eve uğramaz sanmıştım hep lanet dediğin şey, olsa olsa başkalarının başına gelir, öyle inanmışım, başka ülkelerde olur saçma sapan şeyler, hatta evvel zaman içinde, bundan binlerce yıl önce…”

Yıllar önce babasıyla kavga ederek evi terk eden küçük kardeş, kimsenin beklemediği bir anda evin kapısında belirir. Küçük kardeşin geri dönüşüyle birlikte yıllardır onu bekleyen evin kadınları; eski defterleri yeniden açmaya, sırlarını, suçlamalarını, ihanetlerini, her biri tarafından farklı hatırlanan anılarını sorgulamaya başlarlar. Beklenen dönüş kimsenin hayal ettiği gibi olmamış, hem dönen kişi hem döndüğü yer hem de bekleyenler değişmiştir. Hayaller yerini yavaş yavaş gerçeklere bırakır. Yıllar süren kendini kandırmacadan kurtulmanın yeni bir hayata başlamanın ilk adımı, acı verici olsa da bu gerçeklerle yüzleşmek olacaktır.

“… Çözüm yok…”

ARALIK 2017
EVDEYDİM… 10 ARALIK  PAZAR 20:00       İzmir

EVDEYDİM… 13 ARALIK  ÇARŞAMBA  20:30 ikincikat

DÜĞÜN      20 ARALIK   ÇARŞAMBA  20:30 ikincikat

DÜĞÜN      23 ARALIK   ÇARŞAMBA  20:30 ikincikat

Bir Yorum Yazın