Thom Yorke ve Jonny Greenwood’un Yeni Grubu The Smile’ın İlk Albümü Yayında

Radiohead’den Thom Yorke ve Jonny Greenwood’un Sons of Kemet’ten davulcu Tom Skinner ile bir araya geldikleri yeni projeleri olan The Smile ilk albümünü yayımladı.

Neredeyse bir yıl önce duyurulmaya başlanan ve yolu gözlenen “A Light for Attracting Attention” isimli albümün yayını öncesi “Thin Thing”, “Free in the Knowledge”, “You Will Never Work in Television Again”, “The Smoke”, “Skrting on the Surface” ve “Pana-vision” şarkıları paylaşılarak dinleyici ufak ufak albümün genel atmosferinin içine girmişti.

On üç şarkının yer aldığı albümde grup üyelerinin yanı sıra London Contemporary Orchestra ve çağdaş İngiliz caz müzisyenleri Byron Wallen, Theon ve Nathaniel Cross, Chelsea Carmichael, Robert Stillman, Jason Yarde ve daha pek çok kişinin performansları da yer alıyor.

Prodüktörlüğünü ve mix’lerini Nigel Godrich, mastering’ini ise Bob Ludwig’in üstlendiği albüm, sound olarak post-punk ve math rock ekseninde tınlarken, Radiohead’in “Hail to the Thief” albümünden bu yana Yorke ve Greenwood’un gitar merkezli rock temeline kurulu ilk mahsulleri olarak değerlendiriliyor.

Bir Ted Hughes şiirinden ilham alındığı belirtilen grubun ismini ise Yorke, “her gün sana yalan söyleyen adamdaki gülümseme” ifadesiyle tanımlıyor.

Radiohead’in son albümü “A Moon Shaped Pool”undan bu yana geçen altı yıl içinde Yorke, solo albümü “ANIMA”yı ve Luca Guadagnino’nun “Suspiria”sının film müziğini paylaştı; Greenwood ise “The Power of the Dog”, “Phantom Thread”, ve “Spencer” film müziklerine imza attı.

“A Light For Attracting Attention”, Türkiye’de GRGDN Müzik tarafından temsil edilen plak şirketi XL Recordings etiketiyle tüm dijital müzik platformlarındaki yerini aldı. Albümün fiziki kopyaları ise 17 Haziran’da dinleyiciyle buluşacak.

Grup fotoğrafı: Alex Lake

tr_TRTurkish