The Guerilla Girls: Sanatta Aktivizm 30 Yaşında

Tüm Devrimci Kadınlar Sanat Kolektifi 30 yılı geride bıraktı ve yıldönümlerinde yine fikirleriyle dolu bir sergiyle “rahatsızlık” yaratıyor.

Peki, kim bu The Guerilla Girls?

Onlar kendilerini “sanat dünyasının vicdanı” olarak tanımlıyor. Goril maskeleriyle ve esprili kelime oyunlarıyla kimliklerini gizliyor, muhteşem bir etkinin ışığıyla sanat dünyasında otuz yılı aşkın süredir varlıklarını sürdürüyor.

Kolektif, geleneksel sanat dünyasının desteklediği ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığı ile her yerde mücadele fikriyle 1985’te kuruldu.

Guerrilla-Girls_2014_004

“Biz, anonim gelenekte iyilik yapan Robin Hood, Wonder Woman ve Barmen’a benzeyen feminist maskeli intikamcılarız… Politikada, sanatta, sinemada ve pop kültürde ırkçılığa ve yolsuzluğa nasıl maruz kalmayız? … Gerçeklerle, esprilerle ve acımasız görsellerle… Biz ortaya bir alt hikâye, bir alt metin koyuyoruz, gözden kaçanları, düpedüz haksızlıkları.”

The Guerilla Girls’ün özünde anonim olma ve aktivizm var; Bilinmeyen olarak kalmak onların tutkularının bir parçası. Her üye, kendi kariyerinde sınırları zorlamış ölü bir kadın sanatçı ya da koleksiyoncunun adını alarak bir takma isim belirlemiş. Frida Khalo, Gertrude Stein ve Méret Oppenheim, bunlardan sadece birkaçı.

1984’te bir grup kadın sanatçı, New York Modern Sanatlar Müzesi’nde, Uluslararası Resim ve Heykel İncelemeleri adlı sergiyi ziyaret ettiklerinde, temsildeki şaşırtıcı cinsiyet eşitsizliği kaydetti. Ve aksiyon kararı aldılar.

gg

İlanlarda bildik görsel dili kullandılar… Tartışma yaratan posterler oluşturdular ve onları New York çevresinde çok görünür noktalarda herkesin gözüne soktular. Bu tür afişler genellikle sanatın ve sanat tarihinin ünlü eserlerinde esinleniyordu.

Örneğin bir tanesi, Fransız neoklasik ressam Ingres tarafından bir cariyenin resmedildiği ünlü La Grande Odalisque idi ve cariyenin kafasının yerinde bir goril kafası vardı, kelimelerin yanına uzanan bir grafitiye benzemişti. Afişte, “Kadınların MET’e alınması için çıplak olması gerekiyor.” ve “Müze? Modern Sanat bölümlerinde sanatçıların % 5’inden azı kadındır ama nülerin %85’i kadındır.” yazıyordu. (MET, Metropolitan Museum of Art)

24_1989getnaked

Onlar utanç müzelerinin ve sanatçıların içindeki cinsiyetçi “hatayı” düzeltiyor – Kadın sanatçıların gözle görülür şekilde eksik olduğu galerilerde, eserlerinin görüntülenmesine izin veren tüm erkek sanatçıların isimlerini içerin bir poster oluşturdular.

These-Artists-

1980’lerde feminist sanatın duayenlerinin bir araya gelmesiyle kurulan The Guerilla Girls, sanat dünyasındaki ırkçılık ve eğlence dünyasındaki kadın düşmanlığı gibi başka konuları da ele aldı. Kurulmalarından bu yana, Kolektif, 90’dan fazla afiş tasarladı, 3 kitap çıkardı ve muazzam bir basılı posterler ve çıkartmalar sayısı çıkardı.

Bu yıl onların 30. yıldönümü. Sanat dünyasından ilk savaşları başladığında, onların asıl hayal kırıklığı müzelerin kadın sanatçıların temsilindeki eksikliği giderme konusunda isteksizlikleri oldu.

The Guerilla Girls tarafından kullanılan sansasyonel yöntemler ve görseller, birçok kişiyi sergi programlarını ve satın alma politikalarını sıkı bir şekilde yeniden gözden geçirmeye zorladı.

GG_LOGO_TwinCitiesTakover-1

Göstermelik de olsa, 2006’da, Tate Modern, The Guerilla Girls’e adanmış bir ekrana ev sahipliği yaptı. 2014’te Whitney Müzesi, onların posterleri ve feminist sanatçıların eserlerinden oluşan büyük bir portföyü satın aldı

The Guerilla Girls, feminizmin bayrağını taşıyan birçok kadın sanatçı için ilham kaynağı oldu. New York merkezli kadın sanat kolektifi Pussy Galore’dan, 2013’te kurulan cinsiyet, cinsellik ve beden konularına odaklanan bir grup olan The Bunny Colletive’e kadar.

Devam eden misyonun bir parçası olarak, 2016’da, The Guerilla Girls, Minneapolis Walker Art Center’da Dinamik Feminist Sanat Kolektifi’nin hazırladığı posterlerden bir seçkiden oluşacak sergi sırasında ev sahipliği yapacak.

30 yıl sonra bile, The Guerilla Girls yavaşlama emareleri göstermiyor; Aksine onlardan tek izlenim alınıyor. “Yeni başladık.”

ggg

What's your reaction?

tr_TRTurkish