Tarama teknolojisinde yeni bir adım

Yeni Zelanda merkezli MARS Bioimaging, dünyanın ilk tam renkli 3D X-rayini geliştirdi. “MARS Tarayıcısı” olarak adlandırılan teknoloji, insan vücudundaki her bir parçacığı bir kamera gibi yakalayan, özel olarak geliştirilmiş çiplerden oluşan bir koleksiyonunu kullanıyor. “Medipix” çipleri, MARS makinesinin insan vücudunun bir 3D modelini formüle etmesine olanak sağlayan renk bilgilerini aktarabilen piksel detektörleri gibi çalışıyor.

Şirket tarafından yayınlanan bir örnekte, MARS tarayıcısı tarafından alınan bir ayak bileği dilimindeki beyaz ve yumuşak dokudaki kırmızı renk ve farklı kaslardaki kemik rengi gösteriliyor.

MARS Biomaging’in arkasındaki baba ve oğul ikilisi, on yıl boyunca Canterbury ve Otago Üniversiteleriyle işbirliği içinde bu teknolojiyi geliştirdi. Tarama sistemleri, orijinal olarak CERN’de yapılan ve özel veri işleme algoritmaları ile geliştirilmiş,  x-ışınları vücuttaki farklı materyallerden geçerken dalga boylarındaki değişimi algılayabilen bir teknolojiyi kullanıyor.

MARS Bioimaging, kanser, inme ve kalp krizlerine yol açan vasküler hastalıklar, kemik ve eklem sağlığı için kullanılan tarayıcısı ticarileştirmeyi planlıyor.

the world's first full-color, 3D X-ray shows far more than just your bones

the world's first full-color, 3D X-ray shows far more than just your bones


fotoğraflar: MARS Bioimaging

desingboom.com

tr_TRTurkish