Film yapımcısı Monzer Darwish, 2013’te ülkede süregelen iç savaş sırasında Suriye Heavy Metal’ini keşfederek bir belgesel çekmeye başladı. Tamamlanan film “Syrian Metal Is War” adıyla ve başarılı bir kampanya sayesinde geçen yıl gün ışığına çıktı. Şimdi, Darwish tüm filmi YouTube üzerinden yayımlamaya hazır hale getirdi.

Cep telefonuyla ve DSLR ile çekilen “Syrian Metal Is War” savaş döneminde ülkede Heavy Metal müzisyenliği ile ölümcül tehlikeler ve modern zamanların en kötü insani krizlerinden birinin ortasında intihar bombacılığından zorunlu askerlik hizmetine kadar Suriyeli müzisyenlerin ruh hallerine ışık tutuyor.

Darwish, geçen sene Noisey’ye filmin içeriğiyle ilgili verdiği bir röportajda şöyle söylüyor: “Hiçbir müzik türünün derin düşüncelerimizi, duygularımızı ve fikirlerimizi açıklamamıza Metal müzik kadar izin verdiğini düşünmüyorum.” Yönetmen, güvenlik endişeleri sebebiyle filmin birçok sahnesini kesmek zorunda kaldığını ekliyor. “Suriye’deki savaş bölgeleri şu intikam kültürüne sahip – eğer düşmanınızı öldüremezseniz, sevdiklerini öldürün. Bunun, savaşın bu kadar kısa bir sürede nasıl kötüleştiğini gösterdiğini düşünüyorum.”

Geçtiğimiz günlerde YouTube üzerinden paylaşımı yapılan etkileyici belgesele yönetmenin kişisel YouTube hesabından ulaşabilirsiniz.

Revolvermag.com