Süper Yat Denizlere Açılmayı Bekliyor

Süper zenginler için özel olarak tasarlanmış bir mühendislik başarısı hakkında bir şeyler duyduğunuzda bu eşitsizlik ve yoksullukla dolu dünyada cesaretinizi kırabiliyor. Bu yüzden yüzen bir ada ya da mega bir malikane olsun, seyretmenin büyüleyici olduğu bu tasarımlar hakkında marazi durumlar da var. Çoğu zaman çevreye zarar verirler ya da sadece fena halde abartılıdır. Ancak kabul edelim ki, her biri merakımızı cezbeder ve var oluşlarında en ufak bir dahlimiz olmasa da, insan olmanın gurunu yaşatır ve böbürlenmemiz için vesile olurlar. Amiyane tabirle de zenginin parasının züğürdün çenesini yorduğu en önemli alanlardan biridir teknoloji.

Şimdi de tasarımcı ve mimar Jonathan Schwinge tarafından tasarlanan bir süper yat gündemde ve gözler ona çevrildiğinde görünen şey onun bir deniz aracı olmasından ziyade, Star Wars filminden fırlamış bir nesneye daha çok benzemesi.

Bu yeni tasarım yatlar hakkında bilip gördüğümüz her şeyi ters yüz ediyor. Fantastik görünümlü tekne, suyun yüzeyinde havada asılı duran bir yat gibi görünmesini sağlayan tek bir batık torpido gövde kullanır. Yatın şekli sadece açık denizlerdeki bir imparatorluk destroyerine benzemekle kalmıyor. Dört yüzey ve altı kenardan oluşan piramit benzeri yapı dalgalı sularda optimum denge de sağlıyor.

Tasarımcının internet sitesi, bu HYSWAS Kraft konsept tasarımının, birkaç şirket tarafından geliştirilen, var olan bir gövde tasarımına dayandığını ve kanıtlanmış bir teknoloji olduğunu, söylüyor.

HYSWA tasarımının büyüklüğü, açık denizlerde en lüks teknelerle mücadele edeceğini, çok katmanlı zemin kaplamasının verdiği yüzen görüntüsü ve yaşam alanlarıyla da, hangi eksantrik bir milyarder tarafından alınacağının tekneyle ilgili bilinmeyen tek faktör olacağını gösteriyor.

Başa dönersek, teknoloji ve bilimin neyin ve kimlerin hizmetinde olduğu ve bu konudaki eşitlik sorunu üzerine düşünmeye devam edebiliriz. Ve bu hizmetin böyle devam etmesi konusunda gerçekten rahatsız olup olmadığımızı da.

tr_TRTurkish