Standard Trio İlk Albümleri ‘Surf Bop!’ ile Dinleyiciyi Kurdukları Sürreal Dans Pistine Davet Ediyor

Standard Trio 10 şarkıdan oluşan ilk albümleri ‘Surf Bop!’ ile dinleyiciyi kurdukları sürreal dans pistine davet ediyor.

2021 sonbaharında Kadıköy’de bir caz barda house band olarak sahnede ilk defa bir araya gelen üçlü, çalarken yakaladıkları enerjiyle o gece orada olan herkesi dansa kaldırmıştı. Hiç vakit kaybetmeden favori caz standartlarını düzenlemeye başlayan grup ilk kayıtlarını Soundcloud üzerinden yayınlamaya başladığında Standard Trio ismi zikredilmeye başlanmıştı.

O dönem Beşiktaş’taki stüdyolarında provalar ve kayıtlarda geçen bolca zaman grubun yakında kendi besteleri üzerine çalışacağını müjdeler gibiyken, ilk ortaya çıkan Original 2, Original 3 ve Original 1* daha sonra çıkış albümleri Surf Bop!’ta kendilerini Anthony, Chad ve Massive Hater olarak tanıtacaktı.

Birbirlerine müzikal yolculuklarında çok iyi eşlik edeceklerini hızlıca anlayan arkadaşlar soyut düşünme becerilerini Surf Bop! projesinde bir araya getirmeden önce şüphesiz ki, aynı oranda ilham buldukları tınılar üzerine uzun sohbetlerde bulunmuşlardı.

The Beach Boys, The Beatles, Led Zeppelin gibi popüler müzik tarihini şekillendirmiş gruplara olan çocuksu tutkuları, Charlie Parker, Miles Davis, Antonio Carlos Jobim gibi cazın farklı derinliklerindeki alanlara merakları ve pek çok farklı müzik türüne karşı ortak ilgileri, kaderin onları 50’ler ve 60’ların ortasında sanki yaşanmış ama unutulmuş Surf Bop! genre’sının temsilcileri olarak görevlendirmesiyle anlam bulmuş oldu.

Birkaç doğaçlama kaydı ve ortaya atılan şarkı isimleri üzerine bahsi açılmaya başlanan albüm fikri Ahmet’in Finali** ve grubun Beyoğlu’na yerleşmesiyle ciddileşti ve çalışmalara başlandı. Yaklaşık altı ay içerisinde surf rock ve bebop türlerini birleştirme fikriyle yola çıktıkları on parçalık albümün düzenlemesini ve tasarımını tamamlayan grup, 2021 Ağustos’unun son günü golden take’lerini elde etmeyi başarmıştı. Fikrin doğuşundan itibaren son derece kolektif bir biçimde ele alınan iş, kayıt ve post prodüksiyon süreçlerinde grubun kıymetli arkadaşlarının da desteğiyle sürdürüldü. Albümü kendi stüdyosunda tamamen canlı şekilde iki günde kaydeden gruba ses masası ve kaba mikste Ahmet Berk Özbek, miks ve masteringde Deniz Ünlü, albüm kapağı ve görsel tasarımda Ayşe İrem Küçük, fotoğraf ve video çekimlerinde Merve Ebru Saraç, release ve albüm tanıtımında Ahmet Tuğrul Yanık destek oldu.

15 Ekim 2022’de ilk albümünü yayınlamış bulunan grup, ikinci albümü “Bir Kuş, Bir Uçak, Hayır… Surf Bop Adam!”, ve öncesinde paylaşacağı teklileri “Vegan Surf” üzerine çalışmalarını sürdürmekte, konserlerinde hem bestelerinden hem de caz standartlarından oluşan seçkileriyle dinleyicilerini hayatın tam ortasına kurduğu bu sürreal dans pistine davet etmektedir.

tr_TRTurkish