Slane Kalesi: İrlanda’nın Rock ‘n Roll Kalesi

1970’lerin sonlarında, Henry Conyngham’ın İrlanda’daki aile mülkü mali yıkımın eşiğindeydi. Henry Conyngham, İrlanda’nın bereketli Boyne Vadisi’nde yer alan görkemli bir kale olan Slane Kalesi’ni miras almak için sıradaydı. Babası ona kalenin bakımını finanse etmek için bir plan yapmasını tavsiye etti. Çünkü kale arazisini korumak o kadar pahalıydı ki, aceleyle önemli miktarda para bulamazlarsa aile sevgili şatosunu satmak zorunda kalacaktı. Henry Conyngham, Slane Kalesi’nin bir bölümünü gösterişli bir restoran ve şarap barına dönüştürmek için İngiltere’deki yayıncılık kariyerini bıraktı.

Hill of Slane aerial view
fotoğraf: REMIZOV/SHUTTERSTOCK

Slane Castle’ın restoranı ve şarap barı, sonunda Mick Jagger ve Bono gibi rock’n roll devlerinin ilgisini çeken popüler bir gece kulübüne dönüştü. Slane Castle’ın yıldızlarla dolu gece kulübü, Henry Conyngham’a geniş aile mülkünü bir konser salonuna dönüştürmesinde ilham verdi. 1980’lerin başında İrlanda, İngiltere’yle bağlarını koparma hareketi nedeniyle büyük bir kargaşa içindeydi. Henry Conyngham, ailesinin İngiliz kökenli olması nedeniyle hedefteki isimlerdendi. Conyngham, bir konserin İrlanda’nın yıpranmış sinirlerini yatıştırabileceğine karar verdi.

Slane Castle
slanecastle.ie

16 Ağustos 1981’de, 30 bine civarında müziksever Slane Kalesi’nin arazisinde bir araya geldi. Dublin merkezli grup Thin Lizzy, Slane Castle’ın ilk konserinde sahneye çıkarken U2 gibi diğer İrlandalı gruplar da onları takip etti. Henry Conyngham, etkinlik sırasında şiddet olaylarının patlak verebileceğinden endişeliydi. Neyse ki Conyngham’ın korktuğu gibi olmadı ve Slane Castle’ın ilk konseri onlarca yıllık efsanevi konserlerin yolunu açan neşeli bir başlangıç yaptı.

U2 Slane Castle Elevation Tour
U2 Slane Kalesinde

1981’den beri Slane Castle neredeyse her yıl bir konsere ev sahipliği yapıyor. Bazen bir yılda birden fazla konser de gerçekleşti, ancak genellikle Slane Festivali yıllık bir etkinlik olarak devam etti. Müzik meraklıları mükemmel akustikten övgüyle söz ediyor. Slane Castle’ın tepelik arazisi, canlı müzik için ideal olan doğal bir amfitiyatro etkisi yaratıyor. David Bowie, Bob Dylan, Queen ve The Rolling Stones gibi müzik efsaneleri Slane’in sahnesine çıkan efsanelerden bazıları.

Queen at Slane Castle, 1986
Queen, Slane Kalesi’nde, 1986
fotoğraf: stewartstaffordblog.wordpress.com

2017’de Henry Conyngham ve oğlu Alex, Slane Kalesi’nin arazisinde yetiştirilen arpayı kullanarak bir viski fabrikası işletmeye başladı. Alex, yıllık konserlere ev sahipliği yapmaya devam ederek Slane Castle’ın müzik mirasını yaşatmayı planlıyor. Slane Kalesi’nin içi bir U2 müzik videosunda ve Madonna hakkında bir belgeselde ölümsüzleştirildi.

unusualplaces.org

tr_TRTurkish