Selfie Çekenler galerilerdeki paha biçilmez sanat eserlerine büyük zararlar veriyor

Yeni bir rapora göre, selfie çeken ziyaretçiler galerilerdeki paha biçilmez sanat eserlerine çok büyük zararlar veriyor.

2015 yılında selfie çubuğu çılgınlığı ülkeyi kasıp kavurduğunda, ABD’deki büyük müzeler, hem ziyaretçileri hem de sanat eserlerini korumak için cihazı yasaklayarak tepki gösterdi. Bunlar arasında New York City’deki Metropolitan Sanat Müzesi, New York’taki Museum of Modern Art ve The Smithsonian gibi önde gelen kurumlar vardı.

ArtNet’teki bir makalede uzman sigortacı Hiscox, selfie çekenlerin dünya çapında önde gelen sanat kurumlarındaki tablo, nesne ve enstalasyonlar için bir tehdit haline geldiğini iddia ediyor.

ArtNet, Hiscox’un sanat sigortacılığının yaklaşık %50’sinin müzelerde sanat eserine bilmeden verilen hasarlarla ilgili olduğunu ve bunun şaşırtıcı derecede büyük bir yüzdesinin selfie çekenlerden kaynaklandığını bildiriyor.

Uzman sanat sigortacısı, müzelerde selfie çeken ziyaretçilerin geriye doğru yürüyerek değerli sanat eserlerine zarar verme eğiliminde olduğunu söylüyor.

Yayınlar, eserlerin insanlarla yakın temas şöyle dursun, parmağın hafifçe değmesine karşı bile savunmasız olduğunu anlatıyor.

ArtNet’in belirttiği gibi, Hiscox’un tablolara, nesnelere ve sanat enstalasyonlarına kazara verdiği zararın artmasından daha fazla iş alması kaçınılmaz.

Ancak değerli sanat eserlerinin gelecek nesillere ulaşması için sağlam olması gerekir.

‘Selfie Salgını’

Hiscox’un sanat başkanı ve özel müşteriler temsilcisi Robert Read, ArtNet’e “selfie salgını” adını verdiği bu olgunun dünya çapındaki müzeler ve sanat kurumlarında hissedildiğini söyledi.

2017 yılında Los Angeles’taki bir sanat sergisinde selfie çeken bir kadın dengesini kaybetmişti. Olay, sanat eserlerinde 200.000 dolar değerinde hasara neden olduğu bildirildi ve heykellerden üçü kalıcı olarak hasar gördü.

Kadın, Hong Kong merkezli İngiliz sanatçı Simon Birch tarafından düzenlenen ortak bir sanat deneyimi olan 14. Fabrika’yı ziyaret ediyordu.

35 saniyelik güvenlik kamerası videosunda kadının sanat eseriyle selfie çekmeye hazırlandığı görülüyor. Kadın dengesini kaybederek geriye doğru heykelin üzerine düşüyor.

Kadının düşüşü, ardından gelen diğer birçok heykele zarar veren bir domino etkisine neden oluyor.

peta pixel

görsel:Depositphotos.

tr_TRTurkish