58. Selanik Uluslararası Film Festivali’nde Kuzey  ülkelerinin yapımları Altın ve Bronz İskenderlerin yanı sıra iki ödül ve iki mansiyonun da sahibi oldu. 12 Kasım gecesi düzenlenen törende Filistinli yönetmen Annemarie Jacir, İranlı-Amerikalı yönetmen Payman Maadi, Karlovy Vary Film Festivali Direktörü Karel Och, Fransız ses tasarımcısı Bruno Tarriere ve Yunan aktris Maria Nafpliotou’dan oluşan jüri, ödüllerin çoğunu Kuzeylilere değer görürken Vahid Jalilvand imzalı İran yapımı Bedoune Tarikh, Bedoune Emza (Tarihsiz, İmzasız) Jüri Özel Ödülü Gümüş İskender ve FIPRESCI Ödülü’nü kazanarak aradan sıyrıldı.

Zamansız vefatından bu yana büyük usta Theo Angelopoulos anısına verilen, 8000 Avro tutarındaki Altın İskender’i, Jens Assur’un yönettiği İsveç yapımı Korparna (Kuzgunlar) kazandı. İsveç’in uluslararası alanda ünlü oyuncularından, Bille August ve Colin Nutley ile çalışan, Bent Hamer’ın Mutfak Hikayeleri’nde oynayan Reine Brynolfsson bu filmdeki rolüyle En İyi Aktör seçildi. Büyük usta Harry Dean Stanton’a, Lucky adlı John Carroll Lynch filmiyle Mansiyon verildi.

En İyi Yönetmen Jüri Özel Ödülü Bronz İskender’e, Danimarka – İzlanda ortak yapımı Hlynur Palmason imzalı Vinterbrodre (Kış Kardeşleri) değer görüldü. Palmason bu filmdeki ses çalışmasıyla da bir Mansiyon aldı jüriden. En İyi Senaryo Ödülü Belçika yapımı Cargo (Yük)’ün aynı zamanda yönetmeni de olan Gilles Coulier ve Tom Dupont’un oldu.

Darya Zhovner, Kantemir Balagov imzalı Tesnota (Yakınlık) ile En İyi Kadın Oyuncu ödülünü hak etti.

Yunan sinemasından bir keşif

Ola Salwa (Polonya) başkanlığında, Thomas Abeltshauser (Almanya) ve Theodor Giachoustidis’ten (Yunanistan) oluşan FIPRESCI Jürisi Uluslararası Yarışma’da Bedoune Tarikh, Bedoune Emza’yı (Tarihsiz, İmzasız) ödüllendirirken Vinterbrodre’ye (Kış Kardeşler) de mansiyon verdi. FIPRESCI Jürisi Yunan Film Festivali 2017 bölümünde Vassilis Christofilakis’in yönettiği Too Much Info Clouding Over My Head filmini tercih etti.

Too Much Info Clouding Over My Head

Bu film, Yunan Film Merkezi’nin Selanik’te prömiyerini yapan bir ilk filme verdiği 5000 Avroluk ödülü alarak ve Yunan devlet kanalı ERT’nin Yeni Sinema ödüllerinde de ikinci seçilerek yılın keşfi oldu.

Agora’dan Zuhal’e ödül

Festivalin Agora bölümünden ise Türkiye sineması adına sevindirici bir ödül çıktı. 13. Crossroads Ortak Yapım Forumu’nda İstos Film’den Anna Maria Aslanoğlu’nun yapımcılığını, Nazlı Elif Duru’nun yönetmenliğini üstlendiği Zuhal adlı projesi MuSou ödülünü aldı. Filmin özgün müziğinin bestelenmesi, müzik danışmanlığı, filmde ticari müzik kullanımı için telif haklarının alınması ve post-prodüksiyondaki tüm ses işlemleri için verilen bir destek, MuSou ödülü.

Medienboard Berlin-Brandenburg fonu danışmanı Teresa Hoefert de Turegano, DW kanalından yapımcı Dominique Welinski ve Yunanistan’dan Heretic  şirketi temsilcisi Konstantinos Kontovrakis’ten oluşan jüri bu ödülü “Anlatıda ve kahramanın iç dünyasında sesin organik ve yaratıcı kullanımı için” cümlesiyle gerekçelendirdi.

kaynak

 

Bir Yorum Yazın