Elbette bekleniyordu ve üç aşağı beş yukarı tahmin de ediliyordu yeni Father John Misty albümünün başımıza açacakları. Fakat bazı şeyler başa gelince anlaşılır ve her şey bir tarafa ağızda bıraktığı nefis lezzet öne çıkar ya!

Tam da öyle bir albüm karşımızdaki. “God’s Favorite Customer” huzurlarınızda.

Bay Tillman’ın hikayesi Fleet Foxes davullarının başından kalktığından beri hayli etkileyici bir şekilde ilerliyor. Bilhassa 2017’nin mühim müzikal tatlarının başında yer alan “Pure Comedy” sonrası yeni Father John Misty parçalarına kucak açmak belli ki biraz daha özen gerektirecekti.

Öyle de oldu, albüm öncesi paylaşılan şarkılar neresinden bakarsanız bakın doyurucu ve etkileyici bir çalışmanın yolda olduğunu işaret ediyordu. Albümün bir bütün olarak nasıl tınlayacağının cevabı ise yayın tarihine kadar bekleyeceğimiz bir merak konusuydu.

Her şeyden önce, “Hangout At The Gallows” ve “Just Dumb Enough To Try” gibi son dönemin en iyi şarkılarına imza atmak bile ilerleyen yıllarda Bay Tillman’ın kariyer hanesinin kalabalıklaşmasını şimdiden garanti etmeye yetiyor.

Şüphesiz bu kadar da değil, şapka çıkarılacak daha birçok detay var işin içinde ve olup bitenlerin dinleyiciyi sarıp sarmalaması için kişinin kendini akışa bırakması yetiyor da artıyor.

The Beatles’ın incelikli melodik yürüyüşlerinden 70’li yıllar Elton John şarkılarının kusursuz tasarımı ve hissiyatına kadar mühim birçok detaya haiz bir izdüşüm olarak da düşünülebilir elimizdeki albüm “God’s Favorite Customer”.

Bahsi geçen The Beatles ayak izlerine verilecek örneklere “Mr. Tillman”, “Disappointing Diamonds Are The Rarest Of Them All” ve “Date Night” parçalarıyla birlikte işi ehline bırakmak yeterli olacaktır. “Please Don’t Die” ise 70’li yılların herhangi bir bölümünde liste başına güreşebilecek kudrete sahip bir başka şarkı olarak kendini belli edenlerden.

“God’s Favorite Customer”, “The Songwriter”, “The Palace” ve perdeyi kapatan parça olan “We’re Only People (And There’s Not Much Anyone Can Do About That)” ise albümün dokunaklı atmosferine katkıları tartışılmaz, usta işi ve sade yapılarıyla albümün derinliğini artırıyorlar.

Son tahlilde, rahatlıkla söylenebilir ki “God’s Favorite Customer” yılın en iyilerinden.

Şarkıcılık, beste yapıları, çalgıların üstlendiği roller ve tüm bu detayların aktarım biçimleriyle yerli yerinde bir bütünlük. Öyle ki, her şey gibi müziğin de kolay tüketildiği düşünülen günümüzde Father John Misty yıllara meydan okuyacak şarkılar üretmeyi sürdürüyor.