Salgın döneminde evden çalışmayı verimli hale getirmek için ipuçları

Korona virüs salgınından sonra çalışmalarını evden devam ettiren insan ve şirketlerin sayısı hayli yükseldi. Salgının epeyce bir süre daha hayatımızı etkileyeceği düşünülürse evden çalışırken verim kaybı yaşamamanın önemi de her geçen gün artacak demektir. Çünkü, özellikle bu kriz ortamında müşterileriniz ve iş verenleriniz sizden eskisinden de fazla verim almak isteyecektir.

Peki evden çalışırken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi püf noktalar verimimizin düşmemesini sağlayabilir? Yazımızda bu konulara değineceğiz.

Çalışma Ortamının Önemi

Evinizdeyken kendinize çalışma alanı olarak seçtiğiniz yerin dağınık olmaması dikkatiniz açısından oldukça önemlidir. Ayrıca odanızdan ziyade salon veya başka bir odada çalışma alanı yaratma imkânınız varsa muhakkak bunu değerlendirin. Çünkü odanız genellikle dinlenmek için kullandığınız bir alan olduğu için işinize olan odağınızı kaybetmenize neden olabilir. Elbette çalışma masanız ve sandalyenizin rahat olması da çok önemli. Sürekli belinizin ağrımasına neden olan bir sandalye sizi işinizden alıkoyacaktır.

Odanızın Aldığı Işık ve Hava

Öncelikle doğal ışık alabileceğiniz bir ortamda çalışmayı deneyin, eğer bu imkanı yaratamıyorsanız, bir şekilde yetersiz aydınlatmadan kaçınmanız sizin yararınıza olacaktır. Aksi taktirde enerjiniz düşecek, gözlerinizi ağrıyacak ve çalışma veriminiz düşürecektir. Tüm bu konular çalışma alanınızın aldığı hava için de geçerli. Sık sık havalandırabileceğiniz bir ortam veriminizi yükseltecektir.

Ofisinizdeki Ritüelleri Devam Ettirin

Eğer ofisinizdeki masanızda olmazsa olmazlarınız varsa onları evinizdeki çalışma ortamınıza da taşıyın; kendinizi işinizin başında olduğunuza inandıracak ve bunu hatırlatacak küçük ayrıntıları kaçırmayın. Mola saatlerinizi tıpkı normal çalışma saatlerinizdeki gibi düzenlemeniz de o her zamanki verimli ve alışmış olduğunuz düzeninizi korumanızda faydalı olacaktır.

Uyandığınız Kıyafetlerle İşe Devam Etmeyin

Çoğu insan yatağından kalktığı gibi bilgisayarının başına pijamalarıyla oturuyor ve fark etmeseler de bu onlarda tembelliğe ve sürekli uzanma fikrine dönüşüyor. Sanki sahiden işe gidiyormuşçasına üstünüzü değişin ve işinizin başına öyle oturun. Emin olun farkı hissedeceksiniz.

Sessizliği Sağlayın

Özellikle evinizde başkaları da yaşıyorsa onlardan sessiz olmalarını ve çok elzem bir durum olmadığı müddetçe sizi rahatsız etmemelerini isteyin. Örneğin anneniz veya bir başkası gelip, zamansız bir şekilde “haydi ekmek al da gel” derse o anda odaklandığınız işe olan bağınızı koparabilir. Bu noktalar küçük ayrıntılar gibi gözükse de veriminizi korumanız açısından oldukça öneme sahip.

Canınızı Sıkacak Teknik Aksiliklerin Önüne Geçin

Çalışmalarınızı evinizden yürütüyorsanız evinizdeki internet kalitesinin iş yerinizdekinden aşağı kalır yanı olmaması her zaman alıştığınız o düzeni korumak, işleri sizle alakası olmayan sebeplerle geciktirmemek ve gereksiz yere evhamlanmamak adına önemli. Bu sebepten ötürü evinizde kullandığınız internet bağlantısının kalitesi de oldukça büyük bir öneme sahip. Ayrıca bunun dışında ofiste olan herhangi bir teknik imkanın evinizde de olduğundan emin olun. Çünkü salgın varken, tekrar ofise gitmek istemezsiniz değil mi?

tr_TRTurkish