Her çeşit ilginç deniz canlısını yakalama kabiliyetiyle tanınan Rus balıkçı Roman Fedortsov’un Instagram ve Twitter hesapları, Murmansk, Rusya’da bir deniz aracı olarak tasarladığı işyerinde yaşayan yaratıkların görüntüleriyle dolu.

Uyaralım, bu canlılardan bazıları korku filminden çıkmış gibi. Bilinen deniz türlerinin yalnızca % 2’sini oluşturan bu balıklar, ışığın nüfuz etmediği karanlık bir bölgede genellikle denizin 1000 metreye varan derinliklerinde yaşıyor. Bazıları, bu derinliklerde hayatta kalmak için adaptasyon süreci geçirmişlerdir.

Örneğin, ışık yetersizliğinden dolayı birçok balık kördür, bazılarında ise biyolüminesan ışık olarak da bilinen canlı organizmaların verdiği ışığa karşı aşırı duyarlı son derece büyük gözler geliştirmiştir. Kiminin ayırt edici özelliği devasa ve yırtıcı dişleridir. Bu balıkların beslenmesi çoğunlukla – büyük ölü balıklar da dahil olmak üzere –  daha yüksek deniz seviyelerinden aşağı inen gıda maddelerine dayandığı için, büyük menteşeli çeneler, büyük ve keskin dişler, yiyecekleri yakalamalarını sağlar. Bir başka beslenme tekniği de, az miktarda yiyecek arzı sebebiyle avlarının avını kaçırmayı göze alamayacaklarından, biyolojik ışıldamalarıyla dikkat dağıtıp avı çekmek, daha sonra geniş çenelerini kullanarak yol boyunca denk gelen her şeyi yakalamak ve tuzaklamak için kullanmaktır.

 

Fotoğraflar : https://www.instagram.com/rfedortsov_official_account/

mymodernmet.com