Rufus Wainwright’ın Yeni Albümü “Folkocracy” Yayında

Rufus Wainwright’ın yeni albümü “Folkocracy”, 2 Haziran’da BMG etiketiyle dinleyiciyle buluştu.

Wainwright’ın uzun süredir birlikte çalıştığı Mitchell Froom yapımcılığında kaydedilen albüm, 2020 tarihli bir önceki stüdyo albümü “Unfollow The Rules” sonrası ulaşıyor kulaklarımıza.

Folk müziğin köklerine bir saugı duruşu niteliğindeki albümde Wainwright’a John Legend, David Byrne, Sheryl Crow, Nicole Scherzinger, Chaka Khan, Andrew Bird, ANOHNI, Susanna Hoffs, Van Dyke Parks, Madison Cunningham, Martha Wainwright ve daha birçok usta müzisyen eşlik ediyor ki bu bakımdan da albüm bir yıldızlar geçidine sahne oluyor.

Albümün duyurusuyla birlikte paylaşılan ve Brandi Carlile’ın eşlikli “Down in the Willow Garden” sonrası Carlile, Wainwright ile şarkı söylemeyi “uçarken içgüdüsel olarak birlikte dönen kuşları izlemeye” benzetiyor ve ekliyor, “Öngörülen ancak bir şekilde olabildiğince doğal. Sesi benim için o kadar özel ki bazen benimle şarkı söylemediği zamanlarda bile duyuyorum. Onunla bu müzikte uçmanın her saniyesini sevdim.”

Albümle ilgili olarak, “Bu albüm neredeyse kaydedilmiş bir doğum günü partisi ve kendime doğum günü hediyesi gibi” diyen Wainwright ekliyor, “büyük hayranlık duyduğum ve her zaman birlikte şarkı söylemek istediğim tüm şarkıcıları davet ettim.”

Albümde geleneksel folk şarkılarının yanı sıra bir Neil Young klasiği “Harvest”ın da Andrew Bird ve Chris Stills’in eşlik ettiği nefis bir yorumu yer alıyor.

Yaşlandıkça, folk bilgimin ne kadar değerli olduğunu, çocukken bana kökleşmiş olduğunu daha çok takdir ediyorum” diyor Wianwright “Ben, Seeger’lar ve Thompson’lar gibi diğer folkokrasiklerle yoğun bir şekilde karışan gerçek bir folkokrasidenim. Opera ve pop’a döndüm. Şimdi her şeyin başladığı yere geri döndüm.”

Albümün kapanış şarkısı “Wild Mountain Thyme”da Wainwright’ın merhum annesi Kate McGarrigle banjosuyla yer alırken, kız kardeşleri, teyzesi, kuzeni ve yakın aile dostu Chaim Tannenbaum da şarkıya eşlik ediyor.

Wainwright şöyle diyor, “Annemin albüme girmesine çok sevindim, O olmasaydı ‘Folkocracy’ olmazdı.”

Rufus Wainwright photo by: Miranda Penn Turin

tr_TRTurkish