Romalılar, M.Ö. 2. ve 3. yüzyılda tasarladıklarında,  Bologna kentinin sonsuza kadar dayanacağına inanıyorlardı ve pek de yanılmadılar. 1990’larda Bologna’nın tarihi merkezinin kazılması, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş ve kentin en popüler meydanındaki muhteşem Salaborsa Kütüphanesi’nin altında bulunan iki ana caddeyi ortaya çıkardı.

Salaborsa Kütüphanesi (Biblioteca Salaborsa), sıra dışı bir tarihin üzerine yapılmış güzel bir tarihi binada yer alan modern bir mekân. Yeraltı kalıntılarını, kütüphanedeki ana odanın zemindeki şeffaf cam levhalardan görebilirsiniz. Daha yakından bir göz atmak ve bu tarihi kalıntıları keşfetmek için aşağıdaki küçük müzeye gidebilirsiniz.

Arkeolojik alana girmeden önce, Bolonya tarihinin bir zaman çizelgesi görürsünüz ve bu bölümün sonunda bir kapı vardır. Kapıdan geçmişe gider, eski binaların temelleri, bir kuyu ve hatta eski bir kanalizasyon sistemiyle çevrili bir alanda bulursunuz kendinizi. Dikkate değer şekilde korunmuş yapılarda açıkça görülebilen farklı tarih katmanlarına dikkat çekmek için bir kılavuz edinebilirsiniz. Kalıntıların en derin ve en eski seviyeleri, Bolonya’nın kurulmasından çok daha erken bir zamana dayanıyor ve bu da Romalılardan önce burada bir yerleşim olduğunu gösteriyor.

kapak fotoğrafı:
HartemLijn

fotoğraf: HartemLjin
fotoğraf: tgiorno1 / atlas obscura

fotoğraf: tgiorno1 / atlas obscura

fotoğraf: tgiorno1 / atlas obscura

atlas obscura